16 septembrie 2010

VA INFORMAM

Pentru cei interesati de activitatile si actiunile intreprinse de SCMDR, Filiala Slatina, va anuntam ca azi 16.09.2010, incepand cu ora 16.30 si maine 17.09.2010, incepand cu ora 07.30, va fi difuzat pe postul Prima TV, un interviu cu presedintele si vicepresedintele, Filialei Slatina, privind Legea unitara de pensii.

15 septembrie 2010

Aceasta este Declaratie zilei de 25.10.2009

Este o armată căreia astăzi vreau să-i mulţumesc pentru ce a făcut pentru România, în timpul mandatului meu de 5 ani, o armată căreia îi voi fi recunoscător, o armată pe care o respect, o armată pe care noi toţi românii avem obligaţia să o respectăm şi să o cinstim.
La mulţi ani, Armata României!

UN MINCINOS !!!!!! RUSINE!!!

13 septembrie 2010

DIN PRESA LOCALA

MONITORUL DE OLT


Veteranii vor merge până la CEDO pentru a-şi apăra pensiile

Reprezentanţii Sindicatului Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere (SCMRR)- Filiala Slatina, au solidarizat la protestul de joi al sindicaliştilor de pe platforma industrială din Slatina. Veteranii au tras un nou semnal de alarmă în legătură cu scăderea pensiilor din sistemul militar. Ei spun că vor acţiona guvernul în judecată, iar pentru a-şi primi drepturile sunt dispuşi să meargă până la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO).
„Protestul nostru este continuarea acţiunii solidare a Sindicatului Cadrelor Militare în Rezervă în vederea stopării acestor legi nesimţite date de premierul Boc şi de acest ospătar Oprea, ministrul Apărării, care a luat câte un grad de la fiecare preşedinte. Noi tragem un semnal de alarmă, însă dreptatea se va face în instanţă şi avem încredere în instanţele româneşti. Dacă nu vom avea câştig de cauză aici, vom avea sigur la CEDO”, a declarat colonelul în rezervă Dumitru Dogaru, preşedintele SCMRR - Filiala Slatina.
Militarii în rezervă şi în retragere spun că nu este normal ca pensia să le fie diminuată după ce ani de-a rândul şi-au riscat viaţa pentru ţară. „Noi n-am avut contracte cu guvernele, noi am avut contracte cu ţara noastră. Suntem singurii care am jurat să ne apărăm ţara cu preţul vieţii, de aceea credem că avem un statut aparte”, a adăugat Dogaru.

9 septembrie 2010

PICHETARE PREFECTURA OLT



In data de 09.09.2010, intre orele 11,00-13,00, a avut loc pichetarea Prefecturii Olt de catre C.N.S. Alfa ,alte organizatii sindicale din metalurgie si Filialele Slatina si Caracal ale S.C.M.D..
La finalul activitatii, Prefectul de Olt a primit o delegatie a sindicatelor care i-au inmanat o nota de protest, pe care o postam mai jos. Din delegatie a facut parte si presedintele Filialei Slatina a S.C.M.D. Col.(r) Dogaru Dumitru.






7 septembrie 2010

REFLECTAREA LUCRARILOR ADUNARII GENERALE DIN LUNA AUGUST IN PRESA OLTULUI


GAZETA OLTULUI
Militarii în rezervă şi retragere, umiliţi de Guvernul Boc
Ieri, Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate, în Rezervă şi în Retragere Olt a organizat o întâlnire pentru a-şi exprima nemulţumirea faţă de măsurile anunţate de Guvernul Boc. Cadrele militare se simt umilite şi înjosite de cei care îi conduc în acest moment şi sunt dispuşi să facă orice pentru a-şi apăra drepturile câştigate prin legi aflate în vigoare până acum câteva zile. Noua lege a pensiilor aduce scăderi drastice pentru militarii în rezervă şi în retragere.

Legi atacate în instanţă

Liderul sindicatului, colonelul în rezervă Dumitru Dogaru, spune că acţiunile împotriva Guvernului vor merge până la Curtea Europeană a Drepturilor Omului.„Noile legi catastrofale, le spunem noi umilitoare, nu fac altceva decât să înjosească aceste categorii sociale, cadrele militare în rezervă şi în retragere, care au jurat să-şi apere ţara cu preţul vieţii. Fac aici referire la Legea 119, Normele de aplicare - Hotărârea de Guvern 735, OM 101 al Ministerului Apărării Naţionale şi Instrucţiunile 191 ale Ministerului de Interne. Avem acţiune în instanţă pentru blocarea acestor legi şi alte cinci procese pentru discriminare şi pentru atacarea dreptului de muncă. Noi nu suntem subordonaţi guvernului aşa cum încearcă ei să facă. Armata se subordonează statului”, spune colonelul Dogaru. Rezerviştii se simt discriminaţi pentru că, împreună cu personalul auxiliar din magistratură, sunt singurii care au rămas cu pensiile tăiate în ideea reîntregirii bugetului. Mai mult decât atât, pentru recalcularea pensiei, militarii sunt obligaţi să facă o cerere scrisă prin care să ceară această recalculare. „În acest fel vor să ne retezăm singuri dreptul de a-i acţiona în instanţă”, ne-a declarat colonelul Dogaru.

Dispare statutul de cadru militar în rezervă

„Afectarea este dură. În primul rând dispar statutul şi denumirea de cadru militar în rezervă, ne transformă în simpli pensionari. Această camarilă politică portocalie, în frunte cu ministrul nostru (Gabriel Oprea - n. red.), acest ospătar care a primit stele de la fiecare preşedinte de stat, îşi bate joc de noi. Cuantumul diminuării pensiilor este de 70%. De la o pensie actuală de 34 de milioane de lei vechi, vom ajunge la 12 milioane. Atât merităm pentru o viaţă întreagă dedicată apărării! Ne întreabă: «da’ unde aţi luptat?». Noi nu am luptat, dar există un mare istoric chinez ce spune că decât să stai 100 de ani fără să te înarmezi şi să ai nevoie de armată o singură zi şi să n-o ai, mai bine te înarmezi, foloseşti cadrele 100 de ani şi să n-ai nevoie să lupţi măcar o zi”, spune colonelul în rezervă Dumitru Dogaru.Prezent la întrunire, colonelul Grigore Răileanu, preşedintele Asociaţiei Cadrelor Militare în Revervă din cadrul MAI, şi ele afectate de măsurile Guvernului Boc, a transmis un mesaj de solidaritate faţă de colegii din armată. „Întotdeauna au încercat să ne dezbine, dar acum, mai mult ca niciodată, trebuie să ne unim. Am învăţat să stăm cu capul plecat şi s-a profitat de acest lucru”, a spus Grigore Răileanu.

3.000 de rezervişti în Olt

În judeţul Olt sunt aproximativ 3.000 de cadre militare în rezervă şi retragere, iar cea mai mare pensie se ridică la 34 milioane lei vechi. „Cele mai mari pensii din Armata Română, 56 milioane lei vechi, sunt ale celor doi foşti şefi de stat major, care au condus şi răspuns de integritatea acestei ţări”, spune colonelul Dumitru Dogaru. Rezerviştii cred că prin aceste măsuri luate de guvern se încearcă distrugerea lor ca şi castă. „Suntem minţiţi cu un cinism fantastic. Printr-un comunicat de presă transmis săptămâna trecută de ministrul Oprea ni se spune că se vor lupta pentru ca pensiile să nu scadă sub 30 de milioane lei vechi. Dar îl întreb pe acest ospătar: unde în Legea 119 se stipulează aşa ceva? Ne minte cu neruşinare”, mai spune colonelul în rezervă.


MONITORUL DE OLT




















VA CEREM SA FITI ALATURI DE NOI

SCMD, Filiala 1 Slatina, impreuna cu C.N.S. Cartel ALFA si alte organizatii sindicale din judetul nostru, organizeaza in data de 09.09.2010, intre orele 11.00 si 13.00, pichetarea Prefecturii Olt, protestand astfel impotriva adoptarii noii legi unitare a pensiilor.

2 septembrie 2010

INFORMARE PRIVIND ADUNAREA GENERALA

Asa cum anuntasem anterior, in data de 31.08.2010 s-a desfasurat la Slatina Adunarea generala a filialei 1 Slatina.


La adunare au participat nu numai membri de sindicat, ci si cadre militare in rezerva si in retragere(MApN,MAI,SRI,STS si SIE) care nu sunt membrii de sindicat.

Deasemeni au participat si conducerile subfilialei Slatina a ANCMRR-MApN, reprezentata de col.(rtr)Lapadat Gheorghe si filialei Olt a ANCMRR-MAI, reprezentata de col.(r) Raileanu Grigore.

Din partea mass mediei locale am avut reprezentanti ai Gazetei de Olt, Gazetei Oltului precum si ai Monitorului de Olt.

Pe ordinea de zi s-au aflat:
-Darea de seama, de la infiintare si pana in prezent.
-Informarea participantilor cu privire la activitatile desfasurate de conducerea centrala a sindicatului.
-Prezentarea Legii 119/2010, HG. 735/2010, a Ordinului MApN nr.101/25010 si a Instructiunilor MAI nr 191/2010
-Prezentarea pozitiei SCMDRR, privind actiunile pe care urmeaza sa le desfasuram in perioada imediat urmatoare.
-Probleme organizatorice: alegerea a 3 noi vicepresedinti.
Au fost prezenti peste 150 de participanti.


Din luarile de cuvant ale participantilor, din discutiile purtate, a reiesit:
- nemultumirea si dezamagirea totala a cadrelor militare in rezerva si in retragere fata de atacul fara precedent al guvernantilor la adresa celor care o viata intreaga si-au facut datoria fata de tara, generatorii sintagmei de ,,pensii si salarii nesimtite", sintagma intrutotul falsa;


-dezaprobarea totala a actiunilor de dezinformare a populatiei intreprinsa de ministrul apararii nationale in mass media, privind recalcularea pensiilor militare, de fapt o minciuna grosolana si o manipulare, conform careia pensiile sub 3000 de lei nu vor fi recalculate;


-dezacordul total privind punerea in aplicare a Legii 119/2010 si a reglementarilor adiacente din domeniu, prin care se aduce cea mai mare umilire posibila, cadrelor militare in rezerva si in retragere de la Alexandru Ioan Cuza si pana azi;


-hotararea ferma de a nu inainta cererile privind recalcularea pensiilor militare, cel putin nu mai devreme de 30.09.2010;

-acordul participantilor de a lua parte la toate formele de protest legale, pentru apararea onoarei si demnitatii militare;

-solicitarea analizari posibilitatii de a reduce cotizatia.
Mai multe amanunte, la o viitoare interventie, in care vom prezenta extrase din presa locala.