23 aprilie 2013
Creștinii ortodocși și romano-catolici îi sărbătoresc astăzi
pe cei care poartă numele Sfântului Mucenic Gheorghe. Sfîntul Gheorghe ocupă un
rol important și în conștiința populară românească.
Numele sfântului este considerat
ocrotitorul spiritual al Forțelor Terestre Române, aniversate în fiecare an pe
23 aprilie.
910.507 de cetățeni români poartă
numele Sfântului Gheorghe. Dintre aceștia, 183.156 sunt femei și 727.351
bărbați.
Din totalul româncelor care își
sărbătoresc astăzi onomastica, 133.845 poartă numele de Georgeta, 33.877–
Gheorghiţa sau Ghiorghiţa, 14.929 – Geta și 505 femei se numesc Ghiţa.
Majoritatea bărbaților sărbătoriți astăzi se numesc Gheorghe sau Ghiorghe
(551.885), George (146.574), dar și Gheorghiţă sau Ghiorghiţă (24.022). 4.870 de
români se numesc Ghiță.
DACA SUNTETI
UNA SAU UNUL DIN PURTATOARELE SAU PURTATORII NUMELUI SFÎNTULUI POMENIT, VA
DORIM SA AVETI PARTE DE ANI MULTI, FRUMOSI SI SANATOSI !
17 aprilie 2013
VA INFORMAM
marți, 16 aprilie 2013
Decizia Comitetului Director privind manifestatiile publice preconizate in aceasta luna (nr. 417/16.04.2013)
Membrii Comitetului Director s-au pronuntat astazi, 16.04.2013, pentru schimbarea datei
de desfasurare a manifestatiei publice, catre sfarsitul lunii mai a.c., si pastrarea
locului de manifestatie in zona Piata Universitatii.
La sfarsitul lunii
mai, conform asigurarilor date de catre reprezentantii USL, Legea reparatorie
ar trebui sa fie deja in vigoare iar Legea pensiilor militare de stat
promovata, asa cum s-a afirmat, prin ordonanta de urgenta.
In aceasta situatie, rugam presedintii filialelor sa sisteze
tratativele cu firmele de transport si sa inceapa pregatirile pentru o eventuala
manifestatie generala (fara exceptii) la sfarsitul lunii mai a.c.
PRESEDINTELE SCMD,
Col. (r) dr. Mircea DOGARU
Intelegere gresita la televiziuni, in problema pensiilor militare
Referitor la aprobarea de astazi a Guvernului,
aceasta s-a dat pe proiectul legii reparatorii, dupa cum urmeaza:
- Legea reparatorie intra maine la Biroul Permanent al Senatului, urmand a se solicita procedura de urgenta.
- Pe anul 2013 banii vor fi asigurati fara efort suplimentar de la buget de catre cele trei structuri - MApN, MAI, SRI (intrucat n-au fost prevazuti in actualul buget).
- Pentru anul 2014 si in continuare sumele vor fi asigurate pe viitorul buget consolidat repartizat celor trei ministere.
Legea pensiilor militare de stat este altceva, va intra in procedura, in actuala sesiune parlamentara, vizand restituirea statutului de rezervist si de pensionar militar de stat, urmand a fi aplicata la 30 de zile dupa promulgare.
Acestea sunt informatiile pe care le-am primit prin intermediul Departamentului Media al SCMD, de la Guvern, si pe care, oricum, le vom verifica maine, cand textul va intra la Biroul Permanent al Senatului.
Ii rugam pe toti cei interesati sa nu se mai ia dupa zvoneri, dupa
analisti care nu stiu despre ce este vorba, si sa se adreseze pentru informatii
Departamentului media sau Secretarului General al SCMD.
PRESEDINTELE
SCMD,
Col.
(r) dr. Mircea DOGARU
11 aprilie 2013
APEL
APEL
- STEJAR EXTREMA URGENTA -
Pe data de 09.04.2013 B.O. al Filialei 1 Slatina s-a adresat dumneavoastra cu mesajul de a participa la mitingul care se va organiza pe data de 19.04.2013 in Piata Universitatii din Bucuresti.
Va anuntam ca pentru acesta activitate au existat initial un numar de 25 membrii care isi exprimasera dorinta de a participa, dar care pe parcurs au cam inceput sa bata in retragere unul cate unul.
Exista si posibilitatea de a va contacta telefonic, dar nu o vom face, nici eu ca presedinte si nici secretarul filialei, din doua motive:
- lipsa posibilitatilor financiare, pana la acesta data si-au achitat cotizatia un numar de 6 (sase) membrii de sindicat, nu mai vorbesc de restantierii pe anul 2012 care sunt intr-un numar considerabil;
- din mandrie si demnitate - prea mult ne-am rugat de dumneavoastra sa participati la actiunile sindicale.
VRETI SA AVETI INTERES IN REZOLVAREA PROBLEMELOR NOASTRE HAIDETI SA ACTIONAM IMPREUNA, DE CE ASTEPTATI SA VA REZOLVE PROBLEMELE ALTII (PRINCIPIUL STATULUI DUPA PERDEA).
DACA NU VRETI NU VA OBLIGA NIMENI - DAR NICI NOI MEMBRII B.O. SI NINI EU NU AM NICIO OBLIGATIE FATA DE TINE.
Daca nu suntem uniti nu se va rezolva nimic. Fiecare dintre noi decide daca doreste sa ramana in continuare bataia de joc a fostilor si actualilor guvernanti.
Este un apel adresat dumneavoastra tuturor pe care va rog sa-l transmiteti cunstintelor, colegilor si prietenilor din Sistemul National de Aparare.
Ar fi mare pacat sa sa ratam si de data aceasta, mai ales cand au inceput sa ,,curga,, alte decizii revizuite.
Presedintele Filialei 1 Slatina si
Vicepresedinte zona SV
Col.(rt.) DOGARU DUMITRU
9 aprilie 2013
PARTICIPAREA LA Conferinta de presa din zona Piata Universitatii, in data de 19.04.2013
Avand in vedere recenta Hotarare a Comitetului Director-republicata si pe pagina noastra putin mai jos-Biroul Operativ al Filialei Slatina, a decis sa participe la Conferinta de
presa din zona Piata Universitatii, din data de 19.04.2013, cu un numar de 50 de membrii. Pana in prezent avem un numar de 25 de solicitari.
Solicitantii se vor inscrie si vor primi informatii privind actiunea la numarul de telefon 0766582573. Va rugam sa va inscrieti in timp util pentru a putea contracta mijloacele de transport necesare.
Actiunea se inscrie in activitatile desfasurate de S.C.M.D. pentru pastrarea si mentinerea drepturilor noastre. Aceasta se vrea o riposta la minciunile si angajamentele guvernantilor. Dreptatea pe care am avut-o pana la alegeri, acum se vrea a fi POMANA.
Ca si guverarea portocalie si actuali guvernanti pun societatea romaneasca impotriva noastra.
Noi nu vrem impozite si taxe suplimentare, nici fond de solidaritate pentru revenirea la drepturile noastre, in timp ce abuzurile si coruptia continua nestingherite!
Solicitantii se vor inscrie si vor primi informatii privind actiunea la numarul de telefon 0766582573. Va rugam sa va inscrieti in timp util pentru a putea contracta mijloacele de transport necesare.
Actiunea se inscrie in activitatile desfasurate de S.C.M.D. pentru pastrarea si mentinerea drepturilor noastre. Aceasta se vrea o riposta la minciunile si angajamentele guvernantilor. Dreptatea pe care am avut-o pana la alegeri, acum se vrea a fi POMANA.
Ca si guverarea portocalie si actuali guvernanti pun societatea romaneasca impotriva noastra.
Noi nu vrem impozite si taxe suplimentare, nici fond de solidaritate pentru revenirea la drepturile noastre, in timp ce abuzurile si coruptia continua nestingherite!
4 aprilie 2013
oi, 4 aprilie 2013
Comunicat
MANIFESTARI ALE SCMD, IN CENTRUL CAPITALEI,
IN ZILELE DE 19, 20 si 21 aprilie a.c.
In
atentia tuturor rezervistilor si cadrelor militare in retragere, membri sau nu
ai SCMD
Intrunit statutar in
ziua de 03.04.2013,
Analizand stadiul
indeplinirii masurilor reparatorii solicitate de SCMD prin Memoriul catre
copresedintii USL, masuri asumate de reprezentantii Guvernului si ai conducerii
USL fata de SCMD la 2 respectiv 4 martie a.c.,
Comitetul Director al
SCMD a decis organizarea urmatoarelor actiuni publice:
"Conferinta de
presa - manifestatie, in zona Piata Universitatii, in data de 19.04.2013, cu
participarea membrilor SCMD si a altor cadre militare in rezerva si in retragere,
din Bucuresti si din tara si pichetare, in perioada 20-30.04.2013, in aceeasi
locatie."
Scopurile acestor
actiuni sunt:
- informarea mass media cu privire la legitimitatea solicitarilor cuprinse in Memoriul SCMD (vedeti Anexa) si dorinta ca Guvernul sa restabileasca legalitatea si sa inlature discriminarea in modul de tratare a tuturor categoriilor de militari in rezerva si in retragere;
- sprijinirea actiunii acelor membri ai Guvernului si Parlamentului care s-au angajat in rezolvarea legala si in regim de urgenta a solicitarilor noastre.
La actiunea din 19
aprilie a.c. sunt invitati sa participe reprezentanti ai tuturor filialelor
SCMD din tara (exceptand filialele din Republica Moldova) si, de asemenea,
reprezentanti ai tuturor asociatiilor rezervistilor, militarilor in retragere si
veteranilor de razboi, proveniti din structurile intregului Sistem National de Aparare.
Pana in data de 15 aprilie
a.c., presedintii filialelor vor comunica presedintilor teritoriali si
Secretariatului General al SCMD numarul de participanti.
Locatia exacta si orele
de desfasurare vor fi comunicate dupa negocierile cu Primaria Municipiului
Bucuresti.
La
actiunile din perioada 20-30.04.2013 sunt invitate sa participe, cu tot
efectivul disponibil, filialele din Bucuresti si Ilfov, alte categorii
de rezervisti si militari in retragere, urmand ca, daca exista doritori
in judetele limitrofe, acestia sa anunte participarea odata cu
informatiile furnizate pentru data de 19 aprilie a.c.
BIROUL OPERATIV
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


