26 octombrie 2014
Azi,
duminică, 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul
Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie a trăit pe
vremea împăraților Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul
voievodului cetății Tesalonicului, botezat in taina de părinții săi, de
frica cruntelor prigoane împotriva creștinilor. - See more at:
http://www.b365.ro/mesaje-sf-dumitru-la-multi-ani-dumitru-mesaje-la-multi-ani-mesaje-sfantul-dumitru-mesaje-si-urari_217698.html#sthash.W6Vj4Kwt.dpuf
Azi,
duminică, 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul
Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie a trăit pe
vremea împăraților Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul
voievodului cetății Tesalonicului, botezat in taina de părinții săi, de
frica cruntelor prigoane împotriva creștinilor. - See more at:
http://www.b365.ro/mesaje-sf-dumitru-la-multi-ani-dumitru-mesaje-la-multi-ani-mesaje-sfantul-dumitru-mesaje-si-urari_217698.html#sthash.W6Vj4Kwt.dpuf
MESAJE SF DUMITRU:
Azi, duminică, 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc
pe Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie a
trăit pe vremea împăraților Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si
era fiul voievodului cetății Tesalonicului, botezat in taina de
părinții săi, de frica cruntelor prigoane împotriva creștinilor. Tot pe
26 octombrie, persoanele care poartă numele de Dumitru, Dumitra, Mitică,
Dumitriţa sau alte nume derivate din acestea, îşi serbează onomastica.
Mai jos găsiţi mai multe idei de MESAJE ŞI URĂRI PRIN SMS, DE SF DUMITRU,
pe care le puteţi trimite celor dragi. - See more at:
http://www.b365.ro/mesaje-sf-dumitru-la-multi-ani-dumitru-mesaje-la-multi-ani-mesaje-sfantul-dumitru-mesaje-si-urari_217698.html#sthash.W6Vj4Kwt.dpuf
Azi,
duminică, 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul
Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie a trăit pe
vremea împăraților Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul
voievodului cetății Tesalonicului, botezat in taina de părinții săi, de
frica cruntelor prigoane împotriva creștinilor. Tot pe 26 octombrie,
persoanele care poartă numele de Dumitru, Dumitra, Mitică, Dumitriţa sau
alte nume derivate din acestea, îşi serbează onomastica. - See more at:
http://www.b365.ro/mesaje-sf-dumitru-la-multi-ani-dumitru-mesaje-la-multi-ani-mesaje-sfantul-dumitru-mesaje-si-urari_217698.html#sthash.zIxMqIca.dpuf
Azi,
duminică, 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul
Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie a trăit pe
vremea împăraților Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul
voievodului cetății Tesalonicului, botezat in taina de părinții săi, de
frica cruntelor prigoane împotriva creștinilor. Tot pe 26 octombrie,
persoanele care poartă numele de Dumitru, Dumitra, Mitică, Dumitriţa sau
alte nume derivate din acestea, îşi serbează onomastica. - See more at:
http://www.b365.ro/mesaje-sf-dumitru-la-multi-ani-dumitru-mesaje-la-multi-ani-mesaje-sfantul-dumitru-mesaje-si-urari_217698.html#sthash.zIxMqIca.dpuf
Azi,
duminică, 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul
Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie a trăit pe
vremea împăraților Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul
voievodului cetății Tesalonicului, botezat in taina de părinții săi, de
frica cruntelor prigoane împotriva creștinilor. Tot pe 26 octombrie,
persoanele care poartă numele de Dumitru, Dumitra, Mitică, Dumitriţa sau
alte nume derivate din acestea, îşi serbează onomastica. - See more at:
http://www.b365.ro/mesaje-sf-dumitru-la-multi-ani-dumitru-mesaje-la-multi-ani-mesaje-sfantul-dumitru-mesaje-si-urari_217698.html#sthash.zIxMqIca.dpuf
25 octombrie 2014
8 octombrie 2014
FORŢA
DIALOGULUI
Adept al dialogului constructiv, al respectului faţă de opiniile şi
argumentele partenerilor de discuţii, dar mai ales al respectului faţă de cuvântul
dat, luni, 06 Octombrie 2014 ora 13.00, împreună cu col. (r.) Tudor Marian
şi el „contestatar de serviciu” şi alţi 6 preşedinţi de filială din Bucureşti am
demonstrat ceea ce trebuia încă odată demonstrat, şi anume că dacă doreşti
cu adevărat să construieşti ceva prin dialog, nimic nu te poate opri.
Stimaţi camarazi, ca preşedinte fondator al filialei Craiova a SCMD, filială
care la un moment dat a avut 980 de membrii cotizanţi, declar că tot ce am
construit împreună cu aceştia a fost numai şi numai în interesul SCMD şi
nu al meu personal, dovadă pentru această afirmaţie fiind faptul că în aceşti
ani am respins multe oferte atractive pentru bugetul propriu şi poziţia mea
socială, rămânând fidel proiectelor comune de pe urma căruia nu am avut şi nu am nici un
beneficiu.
Nu am dorit şi nu doresc, să iau locul cuiva din conducerea SCMD, şi nici
nu doresc să distrug din interior ceea ce împreună am construit, de multe
ori chiar împotriva voinţei distinşilor fondatori naufragiaţi în aberantele
şi nedemocraticele prevederi ale actului constitutiv, care a făcut din SCMD mai
degrabă un SRL decât o organizaţie democratică.
Ca un soldat fidel intereselor
generale ale membrilor de sindicat, am acţionat numai în numele acestora, cu
acordul celor care au avut şi au încredere în mine şi în capacitatea şi
disponibilitatea mea în a le reprezenta interesele, fapt care a deranjat şi
deranjează pe aceia care au adoptat un alt stil de a conduce.
La Craiova, cu sau fără voia fondatorilor SCMD sau a conducerii centrale
s-au pus bazele unor mari proiecte ale sindicatului, în urma cărora s-a
obţinut acest „puţin” (blamat şi hulit de unii postaci) care ne-a
redat o parte dintre drepturile abuziv furate. Prin dialog şi strângerea
relaţiilor de colaborare cu cei care au fost dispuşi la dialog, indiferent
de coloratura politică, am reuşit să obţinem acest „puţin” şi tot prin
dialog şi încredere vom întregi acest puţin, în perioada următoare într-un
termen rezonabil.
Din păcate pentru noi şi organizaţia noastră, nu suntem în postura de a
impune ceva, nici de a ameninţa sau şantaja, mai degrabă suntem în
situaţia de a negocia cu reprezentanţii guvernului numai prin forţa minţii şi
greutatea cuvântului, fapt pe care unii dintre liderii şi colegii noştri
încă nu îl conştientizează.
Vremea acţiunilor în forţă a trecut, din cel puţin trei motive:
· unul că SCMD nu mai are forţa pe care a avut-o (de ce
oare);
· doi, pentru faptul că actuala putere a făcut deja paşi
reali în repararea unor nedreptăţi comise de guvernul precedent, dar de multe
ori priorităţile sunt impuse de greutăţile şi realităţile societăţii în care
trăim, şi nu de dorinţa lor:
· în al treilea rând
pentru că în actuala situaţie, în plină campanie electorală gestul nostru ar fi
interpretat ca subordonat unor jocuri şi interese politice care nu fac cinste
unor oameni pentru care haina demnităţii trebuie să rămână imaculată.
Ceea ce am făcut şi facem noi la Craiova şi Bucureşti, a fost şi este numai
pentru noi, ca şi categorie socioprofesională, noi neamestecând interesele
noastre cu cele ale unor asociaţii cu calitate şi scopuri îndoielnice, doar de
dragul de a impresiona prin număr. Noi nu ne-am erijat în conducătorii
societăţii civile, nu că nu că nu am fi capabili (după cum ne-au etichetat deja
cei care se vor Universal Guru ) ci pentru că noi suntem încă raţionali şi nu
ne implicăm în jocuri politice şi politicianiste de joasă speţă, care au condus
la degradarea imaginii noastre în societate şi au determinat schimbări de
atitudine, din partea partenerilor care ne-au promis „dreptate până la capăt”,
şi chiar au făcut câte ceva pentru noi.
Acestea au fost şi sunt abordările noastre, care diferă etic şi procedural de
cele ale actualei conduceri a SCMD, care au fost şi sunt determinante şi impuse
de interese diferite.
În timp ce noi am întreprins şi întreprindem numai acţiuni în interesul
general al SCMD şi al membrilor săi, camarila din jurul domnului DOGARU
folosindu-se de imaginea şi banii SCMD, acţionează numai şi numai în interesul
unui grup restrâns implicat în acţiuni politice, cu implicaţii păguboase pentru
noi şi beneficii pentru ei.
Timpul ne va dovedi tuturor care abordare a fost corectă şi în beneficiul
cui.
Până atunci, să revenim la dialogul cu domnul vicepremier Gabriel OPREA,
din 06 Octombrie 2014, ora 13.00, pentru că atât oamenii de bună credinţă cât
şi rău voitorii, sunt curioşi să afle amănunte legate de întrevedere.
Spre deziluzia celor din urmă am să mă adresez numai celor care au
încredere în forţă dialogului şi am să le spun că puţinul realizat până acum se
va completa cu înlăturarea unora dintre discriminări, în sensul că şi
rezerviştii vor primi înapoi sumele abuziv reţinute din pensie, este un
obiectiv care a fost acceptat în cadrul discuţiilor. Mai mult vizavi de Legea
Pensiilor Militare, în momentul în care legea va avea o formă definitivată la
nivel minister, am primit asigurarea că vom fi chemaţi pentru a ne spune
punctele de vedere şi a face propunerile şi amendamentele dorite în cadrul unei
discuţii între specialişti. Nu s-au făcut promisiuni vizavi de termenul la care
legea va fi prezentată spre dezbatere, se doreşte calitate, nu grabă, ca în
cazul L-241 care a fost trecută prin Parlament în pas alergător la insistenţele
conducerii sindicatului, deşi forma în care a fost votată conţine alte nedreptăţi. Se urmăreşte ca noua Lege a
Pensiilor Militare de Stat să nu nedreptăţească pe nimeni şi în urma aplicării
ei, să nu scadă nici o pensie.
Şi în acest caz dialogul va reprezenta soluţia unanim acceptată dar cu
oameni loiali intereselor cadrelor militare, profesionişti în domeniul şi nu dezinformări
şi manipulări. Aceasta considerăm noi că este calea de urmat, fiecare dintre
noi fiind însă liber să aleagă între vuvuzele şi dialog constructiv.
Mulţumesc personal şi în numele celor
participanţi la activitate ca şi a celor pe care i-au reprezentat, domnului
prim ministru Victor PONTA pentru desemnarea unui partener de dialog în
persoana domnului vicepremier Gabriel OPREA şi acestuia pentru disponibilitatea
la dialog cu reprezentanţii filialelor menţionate, înţelegerea şi abordarea
constructivă a problemelor prezentate şi a implicării domniei sale în
soluţionarea celor semnalate. Nu în ultimul rând mulţumim tuturor acelora care
au făcut posibilă această întrevedere, cu atât mai mult cu cât conducerea
sindicatului, prin domnul Dogaru încearcă să îi jignească şi să le bagatelizeze
eforturile în speranţa că nu se vor mai implica.
PREŞEDINTELE Filialei 1 CRAIOVA
Col. (r.)
Ioan Misu NAON
INFORMARE
PRIVIND ÎNTÂLNIREA DE LA M.A.I.
CU DL. VICEPREMIER GABRIEL OPREA, ÎNTÂLNIRE INIŢIATĂ DE B.Op. AL FILIALEI 1
CRAIOVA
În data de 06.10.2014 reprezentanţii filialei 1
Craiova împreună cu vicepreşedintele SCMD pentru zona Bucureşti - Ilfov au
participat la o întâlnire, informală, la sediul M.A.I., cu domnul Vicepremier
Gabriel OPREA.
Pe timpul discuţiilor
reprezentanţii SCMD au solicitat informarea domnului Prim Ministru cu
problemele pensionarilor militari din cadrul sistemului de apărare, ordine
publică şi siguranţă naţională, în principal problema stadiului elaborării
LEGII pensiilor militare dar şi problemele legate de recuperarea sumelor reţinute,
abuziv, de către guvernarea Boc.
Răspunsurile la problematica abordată au
demonstrat preocuparea guvernului pentru găsirea soluţiilor optime, precum şi
implicarea, directă, a domnului vicepremier Gabriel OPREA în soluţionarea
problemelor militarilor activi, în rezervă şi retragere din întregul sistem de
apărare, ordine publică şi siguranţă naţională.
Activitatea
desfăşurată demonstrează, încă o dată, faptul că DIALOGUL, este soluţia pentru îndeplinirea
scopului şi obiectivelor SCMD.
Acţiunile
extremiste au contribuit şi contribuie la marginalizarea SCMD, la pierderea încrederii
membrilor de sindicat în capacitatea sindicatului de a coaliza forţele necesare
luptei pentru a ne păstra identitatea şi respectul societăţii.
PREŞEDINTELE
FILIALEI 1 CRAIOVA
Col. (r.)
Ioan
Mişu NAON
PREŞEDINTELE
FILIALEI SECTOR 6 BUCUREŞTI
VICEPREŞEDINTE
PENTRU ZONA BUCUREŞTI ŞI ILFOV
Col.(r.)
Marian
TUDOR
Elemente
tehnice, de amănunt ale întâlnirii, vor fi prezentate în şedinţa CNR 2014.
29 septembrie 2014
DE CE FILIALA
CRAIOVA….?
În urma postării pe pagina filialei Craiova, a
comunicatului filialelor din zona BUCUREȘTI – ILFOV, SUD-VEST și SUD-EST, tot
mai mulți camarazi se întreabă pe bună dreptate, de ce nu pe pagina centrală a SCMD și de ce numai aceste filiale și-au
dat acordul pentru această acțiune.
Pentru o corectă informare a celor interesați sau
cointeresați, voi prezenta pe scurt, „filmul” evenimentelor.
Neinspirata apariție la posturile TV a domnului col.(r.)
Mircea DOGARU pentru a „justifica” o acțiune la fel de neinspirată, a declanșat
un nou val de comentarii și aprecieri de loc confortabile pentru SCMD și membrii
săi, din partea unor analiști și comentatori mai mult sau mai puțin obiectivi
și echidistanți față de problema în dezbatere.
Urmare a acestor comentarii și aprecieri, imaginea
SCMD a fost din nou grav afectată iar
interesele membrilor de sindicat fiind prejudiciate și de această dată alături
de interesele tuturor militarilor aflați
în activitate sau în rezervă și în retragere.
În această
situație, foarte mulți membri de sindicat din toate filialele au reacționat
solicitând conducerii filialelor, luarea unor masuri de delimitare și condamnare a acțiunilor și declarațiilor domnului președinte
al SCMD. Din păcate numai camarazii din filiala Iași au avut o poziție
corectă și oportună în concordanță cu interesele SCMD, motiv pentru care merită
respectul și aprecierea noastră.
La inițiativa domnului vicepreședinte al SCMD, domnul Gl.
Mr.(r) Constantin NĂSTASE, filiala Craiova prin președintele său, a contactat
pe vicepreședinții zonali care prin prestația domniilor lor au dat dovadă de
consecvență în atitudine și responsabilitate față de interesele SCMD, propunându-le
o variantă de text pentru viitorul comunicat. (atât în scris pe adresa de
email, cât și telefonic)
În urma acordului verbal al acestora dar și al unor președinți
de filiala din zona NORD-EST, zona rămasă fără reprezentativitate în organele
de conducere ale SCMD, prin pierderea mandatului de președinte al filialei BOTOȘANI
de către domnul col.(r.) Mircea COMANICI, comunicatul completat și asumat a
fost postat pe pagina filialei Craiova.
Urmare a solicitării vicepreședinților din zonele VEST și
NORD-VEST, aceste zone au fost eliminate dintre „semnatarii” comunicatului, aceștia
invocând faptul că nu au consultat filialele din zona lor de responsabilitate. Fără
a face comentarii pe aceasta temă, doresc să le reamintesc respectabililor mei
camarazi din aceste zone, un proverb românesc și nu oltenesc „bateți fierul cât e cald”.
Dacă din dorința de a avea o reacție cât mai rapidă față
de evenimentele în derulare, pentru
a stopa dezinformarea și etichetările
defavorabile imaginii SCMD, am comis unele greșeli de comunicare sau înțelegere a unor mesaje primite de la colegii din țară,
îmi cer scuze public față de aceștia,
asigurându-i de buna mea credință și respectul meu față de opiniile lor.
Răspunzând întrebărilor de ce filiala Craiova a armonizat și a dat glas părerilor
filialelor din țară va aduc în atenție următoarele:
-
Filiala Craiova a fost
și este o filială care are o relație
aparte cu forțele politice de care depinde adoptarea Legii Pensiilor Militare
de Stat în actuala sesiune parlamentară.
-
Filiala Craiova este
recunoscută ca o filială activă, în viața
sindicală și nu numai, acțiunile și inițiativele sale fiind apreciate de către
mulți membrii SCMD din țară.
-
Filiala Craiova a lansat
multe acțiuni și inițiative care au condus la creșterea prestigiului SCMD,
filiala contribuind decisiv la obținerea
unor reparații în plan financiar și moral de către militarii rezerviști.
-
Filiala Craiova este o
redută a dialogului care a încercat și încearcă să coaguleze toate energiile pozitive ale Asociațiilor Militarilor Rezerviști
din toate Structurile Sistemului National de Apărare și Ordine Publica.
-
și nu în ultimul rând
pentru că la Craiova există un puternic centru
de opoziție față de derapajele de la democrație și bun simț ale actualei
conduceri a SCMD și a camarilei sale.
Dacă
argumentele mele au fost sau nu convingătoare vă salut și vă spun la bună
vedere, la judecata CNR București 2014.
Semnează
contestatarul de serviciu
Președintele
Filialei 1 Craiova a SCMD
Col(r)
Ioan
Mișu NAON
P.S.
În replică La APELUL – MANIPULATOR ȘI INSTIGATOR al BOC (votat numai
de doi din cei trei membrii) nu
doresc sa comentez, ci
doar să pun două întrebări.
1. Care acțiune dintre cele două, au
adus prejudicii de imagine SCMD și au făcut ca partenerii de dialog să dea uitării
înțelegerile parafate prin acordurile semnate de către filialele sindicatului?
2. De ce partenerii de dialog și domnul Victor PONTA, nu mai doresc să
poarte un dialog personal și instituțional cu domnii DOGARU și PRICINĂ și discuta
numai cu liderii locali ai SCMD?
În numele adevărului, al
corectitudinii și al dreptății cred că în „APEL” trebuia să se facă vorbire și să
se ceară ca cei nemulțumiți de activitatea domnilor DOGARU și PRICINĂ să trimită
la secretariatul general puncte de vedere. Cred că activitatea secretariatului
general ar fi blocată multe zile ca să le răspundă petiționarilor.
În rest toate bune până la CNR.
26 septembrie 2014
C O M U N I C A T U
L
FILIALELOR SCMD DIN ZONELE
BUCUREŞTI, ILFOV, SUD-VEST,
NORD-EST, SUD-EST
Declaraţiile din ultima perioadă, precum
şi atitudinea şi acţiunile întreprinse de către dl. col (r) Dogaru Mircea
(preşedinte interimar SCMD) referitoare la implicarea membrilor de sindicat în
activităţi de strângere de semnături pentru diverşi candidaţi la preşedinţia
României, au fost făcute fără acordul
organelor de conducere ale SCMD sau ale filialelor, aducând un grav
prejudiciu de imagine în rândul membrilor săi.
Acţiunile
întreprinse de dl. col (r) Dogaru Mircea contravin intereselor membrilor de sindicat,
la momentul în care în această perioadă urmează să se discute şi să se voteze
proiectul Legii pensiilor militare de stat.
În
aceste condiţii membrii de sindicat apreciază că dl. col (r) Dogaru Mircea, încălcând grav statutul
organizaţiei, nu le mai reprezintă
interesele.
Semnează
PREŞEDINŢII FILIALELOR
Preluare Filiala SCMD Dolj
15 august 2014
30 iulie 2014
REVEDERE PROMOTII
In perioada 12-14
septembrie 2014, la Hotelul Militar Craiova are loc REVEDEREA promotiei 1978 a
Scolii Militare de Ofiteri Activi ,,Nicolae Balcescu”, arma infanterie.
Doritorii se pot
adresa urmatoarelor persoane de contact:
Balaceanu Virgil tel 0761111024
Branescu
Aurelian tel . 0769639110
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


