21 noiembrie 2012
20 noiembrie 2012
18.11.2012
Comunicat
Vineri, 16.11.2012, la
sediul central al SCMD, Comitetul Director, reprezentantii filialelor din
Bucuresti si Ilfov si delegatiile filialelor SCMD din Sectorul 1 au purtat
discutii cu reprezentanti de marca ai USL si Guvernului.
La sedinta Comitetului
Director (largit) care a urmat, s-a stabilit suspendarea manifestatiilor
stradale, pe durata negocierilor cu Guvernul. S-a mai stabilit, asa cum s-a
comunicat dealtfel partenerilor de dialog, ca membrii SCMD nu vor vota in
alegeri persoanele vinovate de initierea si votarea (in general frauduloasa) a
legilor care au afectat grav pe militari si alte categorii socioprofesionale,
legi considerate de SCMD si aliatii sai drept ale genocidului si subminarii
economiei nationale.
S-a reiterat intentia
de responsabilizare a persoanelor vinovate de soarta rezervistilor si a tuturor
categoriilor socioprofesionale si de varsta care compun natiunea romana.
COMITETUL
DIRECTOR
13 noiembrie 2012
SCHIMBAREA SEDIULUI
Intrucat Cercul Militar Slatina a fost preluat de catre Consiliul Local Slatina, in vederea renovarii acestuia, activitatea filialei noastre se va desfasura in Slatina, str. Basarabilor, bloc 2BC (la parter) in fostul local ARTDELIA, vizavi de C.N. ”I. Minulescu” si de sediul central al RDS-lui.
Programul de lucru, in fiecare joi de la 10.00-12.00
Programul de lucru, in fiecare joi de la 10.00-12.00
PRECIZARI FOARTE IMPORTANTE PRIVIND PLATA COTIZATIEI
Rugam membrii de sindicat care au restante la cotizatie, ca pana la sfarsitul acestei luni sa le achite.
Facem precizarea, ca urmare a hotararilor Consiliului National al Reprezentantilor de la Alba Iulia, din acest
an, precum si a prevederilor legislatiei fiscale in vigoare.
Mentionam ca incepand cu anul viitor ne vom conformam regulii, dupa care: ” Cotizatia de membru de sindicat se poate plati in CONTUL bancar al SCMD: BRD-GROUPE SOCIETE GENERALE,
Agentia Carol, cont RO41BRDE441SV79262374410. Cod fiscal: 26096263. La depunerea cotizatiilor in cont, membrii de
sindicat trebuie sa mentioneze obligatoriu numele complet, CNP, suma si perioada pentru care se plateste cotizatia si Filiala
din care face parte.”
Deasemeni va informam ca, intrucat membrii restantieri se vor considera autoexclusi din sindicat, vom fi nevoiti sa dispunem retragerea actiunilor depuse in instanta.
ALTI CAMARAZI NE-AU PARASIT !
Cu regret, va aducem la cunostinta ca, spre satisfactia fostului guvern Boc, precum si a celor care se bucura de disparitia noastra pe cale naturala din sistem, in luna noiembrie au trecut in nefiinta lt.col. (rtr) VOICULESCU DUMITRU si col (rtr.) ZAMFIR MARIN.
Dumnezeu sa-i aiba in paza !
PRIVIND PROCESELE PE REVIZUIRE
Va informam ca toate procesele privind revizuirea pensiilor, aflate pe
rolul Tribunalului Olt au fost suspendate, urmand sa fie repuse pe rol
in cazul aparitiei unor unor elemente care sa ofere posibilitatea unei
decizii favorabile noua.
6 noiembrie 2012
PRELUARI DE PE BLOGURILE CAMARAZILOR
Informare
PUTEREA CUVÂNTULUI
DAT
ȘI SEMNIFICAȚIA
UNEI STRÂNGERI DE MÂNĂ
Vineri, 02 noiembrie 2012, din inițiativa colegului Sturza
de la Filiala Deva, am luat decizia ca împreună cu câțiva colegi să mergem la Tîrgu
Jiu pentru ai înmâna domnului Prim Ministru Victor PONTA, o scrisoare de bun
simț menită a-i atrage atenția, asupra adevăratei stări de spirit care se
manifesta în rândul militarilor de carieră și pentru a-l sensibiliza și motiva în
relația pe care o are cu militarii rezerviști membri sau nu ai SCMD.
Deși pregătită în pripă, acțiunea a fost reușită, grație
eforturilor făcute de către colegul Sturza, dar și al câtorva colegi din Filiala
Craiova care prin bunele relații cu Prefecții de Hunedoara, Dolj și Gorj și cu
concursul unor Președinți de Consilii Județene, Primari ai municipiilor Craiova
și Tg-Jiu, au reușit să-l sensibilizeze pe premier, pentru a avea o întâlnire
scurtă cu reprezentanții militarilor din județele Hunedoara, Dolj și Gorj.
Scrisoarea Președinților de Filiale din județul Dolj a fost
înmânată domnului Prim-Ministru prin intermediul domnului Ministru Dușa, ea având
un impact emoțional deosebit, deschizând calea unor discuții sincere într-o
manieră destinsă și foarte consistentă în mesaj.
Excelența sa a ținut să-mi precizeze următoarele:
1. La nivelul
Guvernului României, dar și în cadrul USL există voința politică pentru
repararea urgentă a nedreptăților comise asupra drepturilor de pensie ale
militarilor. Pentru revenirea la normal a pensiilor diminuate se va adopta o Ordonanță de Urgență în acest an, iar
pentru revenirea la statutul de militar se va adopta în Parlament în anul 2013 o nouă lege a pensiilor militare de stat.
2. La nivelul M.Ap.N. există resurse financiare necesare
pentru rezolvarea problemelor legate de revenirea la normal a pensiilor
diminuate, dar mai sunt unele probleme la Ministerul Administrației și Internelor
unde nu s-au găsit toate resursele. În acest sens domnii Miniștrii Dușa și Florin
Georgescu fac eforturi pentru a identifica noi surse de finanțare până la
sosirea în țară a delegației FMI. În scopul găsirii unei soluții, problema va
fi discutată și cu reprezentanții fondului.
3. Indiferent dacă vor fi sau nu toate resursele
financiare necesare, Ordonanța de Urgență de revenire la normal a pensiilor
diminuate va fi aprobată în acest an, într-o formă care să nu mai discrimineze diferitele
categorii de militari.
Pentru instituțiile care nu au în buget toate resursele,
prevederile Ordonanței se vor aplica începând cu 1 Ianuarie 2013.
Aceasta este maniera de abordare și rezolvarea acestei
sensibile probleme legate de drepturile militarilor pensionari. Orice alte intoxicări,
manipulări, puncte de vedere sau interpretări „binevoitoare” sunt în acest moment lipsite de obiect și nu fac decât
să ne slăbească încrederea în partenerii de dialog, semănând confuzie și derută
în acțiunile pe care urmează să le întreprindem.
În mesajul meu transmis domnului Prim-Ministru l-am
asigurat de întreaga noastră apreciere și susținere, mulțumindu-i pentru
disponibilitatea manifestată pentru rezolvarea tuturor problemelor prin dialog.
L-am asigurat de bunele noastre intenții în relația cu
USL-ul spunându-i că noi „nu am fost și nu
vom fi niciodată minerii cuiva” și nici nu ne identificăm cu cei care
doresc destabilizarea instituțiilor statului pentru că noi toată viața am slujit
țara și poporul.
Exprimându-mi încrederea în cuvântul domniei sale
l-am rugat să se bazeze pe sprijinul
nostru, domnia sa răspunzându-mi că „întotdeauna
m-am bazat pe sprijinul dumneavoastră pentru că apreciez că ați făcut și faceți
pentru țară”.
Ne-am despărțit spunându-i că pentru noi, cuvântul dat are putere de lege, iar strângerea
de mână înseamnă mai mult decât orice „contract social” semnat sau nu.
A zâmbit cu subînțeles, lăsându-mi impresia că s-a
bucurat că la Tîrgu Jiu nu departe de Poarta Sărutului a cunoscut și altfel de
militari, mai sinceri, mai pragmatici, mai puțin
interesați de alte politici, mai onești și mai deschiși la dialog sincer.
Am participat la o lecție reciprocă de viață din care
fiecare am câștigat câte ceva, lucru cel mai important fiind încrederea
reciprocă.
Am înțeles vineri că între oamenii onești puterea cuvântului și strângerea de mână
valorează cât o înțelegere scrisă și parafată și am mai înțeles că dacă vrei poți.
Este rândul nostru dragi camarazi să meditați și să trageți concluzia asupra a tot ce nu am dorit să facem până acum și din
vina cui si mai ales ce trebuie să facem de acum înainte.
Cu stimă,
Președintele
Filialei 1 Craiova
Col.(r) Ec.
Ioan
Mișu NAON
vineri, 2 noiembrie 2012
C O M U N I C A T
Din inițiativa Filialelor SCMD Hunedoara, Gorj și Dolj, astăzi 02.11.2012 o delegație a acestor filiale, s-a întâlnit la Tîrgu Jiu cu Primul Ministru Victor PONTA. Din discuțiile purtate au rezultat următoarele aspecte:
1. În cadrul Guvernului există voință politică pentru rezolvarea cât mai urgentă a pensiilor diminuate în urma aplicării legilor guvernării Boc; 2. Mai sunt încă unele probleme legate de găsirea resurselor pentru Ministerul Administrației și Internelor, dar prin grija Ministrului Finanțelor se încearcă găsirea sumelor până la sosirea delegației Fondului Monetar Internațional;
3. Ordonanța de Urgență de revenire la normal a pensiilor diminuate, va fi emisă până la sfârșitul anului, iar pentru Ministerul Administrației și Internelor dacă nu se vor găsi resurse, Ordonanța de Guvern urmând să se aplice începând cu 01.01.2013;
Filialele din Craiova, Calafat și Plenița au înmânat o scrisoare deschisă Primului Ministru Victor PONTA; Scrisoarea o publicăm în continuare.
PRIMULUI MINISTRU AL ROMÂNIEI
EXCELENŢA SA DOMNUL VICTOR PONTA,
Generalii, ofiţerii, maiştrii militari şi subofiţerii în rezervă şi în retragere din judeţul Dolj, membrii ai filialelor Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate CRAIOVA, CALAFAT şi PLENIŢA, vă adresează aceste rânduri, animaţi de cele mai bune sentimente de apreciere pentru tot ce aţi realizat până în prezent în fruntea GUVERNULUI ROMÂNIEI, respect şi consideratie pentru bunele dumneavoastră intenţii şi nu în ultimul rând pentru felul cum încercaţi să îndreptaţi nedreptăţile care s-au comis asupra categoriei socio-profesionale a militarilor, o categorie aparte aflată sub jurământ de credinţă faţă de ţară şi popor, legământ care îi conferă respectul şi aprecierea din partea tuturor cetăţenilor patriei.
Cunoaştem şi apreciem eforturile miniştrilor din cabinetul domniei voastre pentru rezolvarea prin ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ a situaţiei camarazilor noştri cărora li s-au diminuat pensiile prinr-o lege nedreaptă şi abuzivă, cunoaştem de asemenea deschiderea către dialog şi intenţia domniei voastre de a promova o LEGE A PENSIILOR MILITARE DE STAT în cursul anului 2013, lege care să ne redea ONOAREA şi DEMNITATEA pe care elemente inculte şi retrograde aflate in slujba unei CAMARILE POLITICE de moment, ni le-au confiscat, dar nu putem să înţelegem domnule prim – ministru de ce vă lăsaţi amăgit de propunerile şi sugestiile unor politicieni mediocri, lipsiţi de onoare şi demnitate care SE OPUN APROBĂRII MĂSURILOR REPARATORII pe care intenţionaţi să le luaţi prin ORDONANŢELE DE URGENŢĂ PREGĂTITE.
Stimate domnule Prim – Ministru, NOI ca cetăţeni oneşti ai acestei ţări care am slujit sub drapelul ţării şi nu al unor partide politice, care ne-am sacrificat tinereţea şi viaţa pentru binele acestei ţări, NU VOM ACCEPTA NICIODATĂ jocurile politicianiste ale unor politicieni lipsiţi de onoare care ne-au trădat INTERESELE şi ne-au terfelit imaginea lovind în valorile supreme ale calităţii de SOLDAT şi anume CINSTEA, DEMNITATEA şi ONOAREA.
Asigurându-vă de prețuirea și sprijinul nostru, rămânând consecvenți angajamentului nostru de a sprijinii U.S.L.- ul până la victoria finală, vă rugăm domnule Prim - Ministru să dați dovadă de fermitate în luarea deciziilor hotărâtoare pentru destinul și viața unor oameni și să nu uitați că astăzi mai mult ca oricând militarii de toate gradele indiferent de poziția în care se află (în activitate, în rezervă și retragere) sunt hotărâți să-și apere spiritul de corp și imaginea instituției militare, nemaiacceptând în fruntea acesteia decât adevărați bărbați de stat, elite ale armatei și societății românești și nu carieriști și traseiști politici.
Cu speranța că Dumnezeu vă va da puterea să înfăptuiți tot ceea ce aveți în plan pentru ROMÂNIA și cetățenii ei, vă adresăm domnule Prim- Ministru ostășescul salut „AVEM ONOAREA SĂ VĂ SALUTĂM” și vă asigurăm încă o dată de aleasa noastră prețuire.
Cu respect și considerație, militarii rezerviști din județul Dolj.
Președintele Filialei Craiova a SCMD
Col.(r) Ec.
IOAN MISU NAON
Președintele Filialei Calafat a SCMD
Col.(r)
SEVASTIAN AFREM
Președintele Filialei Plenița a SCMD
Col.(r)
MIHAI BEDELICI
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



