20 iunie 2012

ANUNT IMPORTANT

Incepand cu data de 20.06.2012 sediul Filialei 1 Slatina - SCMD s-a mutat la Casa Armatei in locatia in care a mai functionat la infiintare.
Program de lucru:
marti si joi orele 10,00-12,00

Presedintele Filialei 1 Slatina
Col(r).
Dumitru Dogaru

15 iunie 2012

JALNICUL IMPORT DE SUVERANITATE

JALNICUL IMPORT DE SUVERANITATE
1. Nu doresc să fac o retrospectivă a calvarului suportat de unii pensionari militari din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională. Speranţele unei intervenţii legislative care să amendeze odioasa OUG nr.1/2011( o nemeritată şi umilitoare curbă de sacrificiu şi pedeapsă morală) aplicată, pentru prima dată, în istoria Românilor, pensionarilor militari, s-a spulberat, din nou, azi, 14.06.2012.
În conformitate cu principiul „rostogolirii datoriilor”, minciuna, impostura, jaful şi răutatea se rostogolesc „către prostime”, an de an,  mascând neputinţa liderilor români în faţa instituţiilor globalitare. Anul acesta, statul român, prin Ministerul Finanţelor Publice are de returnat, diverşilor creditori externi, rate în valoare de 60 de miliarde de lei (adică 14 miliarde de euro). Este anul în care efortul financiar al statului va atinge apogeul. Până aici totul este foarte clar, nu sunt bani, deci este nevoie de FMI pentru un nou împrumut. Prin această soluţie vom reuşi, din nou, rostogolirea datoriilor. Criza a luat prin surprindere guvernul portocaliu care a denumit-o mai întâi, finaciară apoi bancară, economică, criza datoriilor suverane, criza rostogolirii datoriilor  şi în final, adaug eu, criza imposturii şi a nemerniciei politice. Am să vin cu câteva argumente:
-  criza a fost produsă, în principal, de sectorul privat, iar epicentrul acesteia a fost sectorul financiar – bancar;
- conform teoriei „noii economii”, finanţele conduc economia;
- deşi avea caracter global şi naţional, prin măsurile juridice abuzive, efectele crizei au fost suportatate, în principal, de sectorul bugetar, în care salariile au fost diminuate cu   25% - 40%;
- s-a încercat o diminuare şi a pensiilor însă CCR a dat verdictul de neconstiuţionalitate;
- afişând o răutate şi aroganţă ieşite din comun, guvernanţii portocalii, acompaniaţi de „întregul aparat mafiot” au creat o psihoză propice atacului direct şi imoral asupra pensionarilor militari;
- dintre toţi pensionarii, numai militarii în rezervă au suportat curba de sacrificiu, existând şi la ora actuală, 26.500 de pensionari militari, cu pensiile diminuate forţat, din iniţiativa statului; cei aleşi prin mandat, judecătorii, parlamentarii şi lichelele „plasate în funcţiile grase” din agenţiile statului, au rămas invulnerabili la criză;
- în acest timp nefast pentru militari şi familiile lor, toate averile, furăciunile, privatizările nemernicilor, evaziunea, profitul de tip mafiot, însoţite de minciuna şi impostura politicii, au rămas neatinse, devenind chiar modelul imoral al idealului social.
Prin urmare, efectele crizei le-am suportat numai noi, cei 26.500 de militari în rezervă. Argumentele lor au fost, legea este constituţională şi  principiul „imoral al contributivităţii”. Ba unii neruşinaţi au mai completat aceste argumente cu unele întrebări, lansate în spaţiul public, cu aroganţă şi mesaj defăimător:” în ce războaie aţi luptat ?”, „ ce merite speciale aveţi ?”, etc. Răul a fost făcut, instituţionalizat şi introdus mascat în actul de guvernare drept un  „demers moral”, generat de spiritul de solidaritate. A noastră, a celor 26.500 de pensionari militari ale căror familii au fost condamnate şi îngenunchiate datorită lipsei de performanţă a unei guvernări de dreapta cu apucături de extremă stânga şi a unui sector privat, inundat de evaziune. Acesta este „OF-UL” CELOR 26.500 DE FAMILII SACRIFICATE!
2. Sub presiunea acţiunilor democratice intreprinse de SCMD şi  permise de Constituţie, guvernarea portocalie a transformat criza pensiilor militare, care atisese apogeul în ianuarie 2011, într-o oportunitate electorală. Aşa se face că partidul „nostru de suflet”, UNPR, a urcat de la 0,80% cât avea în primăvara lui 2011, la 3,5% procent  câştigat, în urma recentelor alegeri locale. Diferenţa de aproximativ 3% provine din votul celor care au primit scrisori de mulţumire şi care, pe drept cuvânt, au de ce să fie mulţumiţi (sunt şi unii camarazi care au fost felicitaţi în van). Datorită protestelor noastre  repetate, sub presiunea aceluiaşi partid, UNPR, s-a declanşat procedura de amendare a OUG nr.1/2011, în sensul rezolvării litigiului rămas în sarcina celor 26.500 de pensionari militari sacrificaţi de guvern. Paradoxul zilelor noastre este următorul: „Proiectul de modificare şi completare a O.U.G. nr.1 /2011 a trecut de Senat în perioada guvernării portocalii (cu acele amendamentele favorabile pensionarilor militari) şi a fost blocat, azi 14.06.2012, pe timpul guvernării USL, în Camera Decizională, Camera Deputaţilor!  Iată pe scurt istoria acestei nereuşite: în perioada 07 – 10.05.2012,  au avut loc lucrările Comisiei pentru Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională; în prima zi, 7 mai 2012, au fost audiaţi cei doi miniştri, domnii Corneliu Dobriţoiu şi Ioan Rus; în a doua zi, pe 8 mai 2012, membrii Comisiei Pentru Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională din Camera Deputaţilor au  hotărât amânarea dezbaterilor cu două săptămâni, având în vedere contextul guvernamental şi impactul bugetar (în această zi Comisia de Apărare a cerut avizul guvernului Ponta pentru identificarea sursei de finanţare); în ziua de 9 mai 2012, membrii Comisiei au sărbătorit Ziua Independenţei de Stat a României iar în ziua de 10 mai au efectuat studiul individual. Încă din data de 21.05.2012, de ziua Sfinţilor Constantin şi Elena, aveam semnalele unei tergiversări a depunerii raportului final de către cele două comisii (apărare şi muncă) ale Camerei Deputaţilor şi reprogramarea discutării proiectului pentru săptămâna următoare. Prin această amânare, Comisiile sperau să primească avizul favorabil sau nefavorabil al guvernului. Mesajul transmis de secretarul de stat Ghorghe Gherghina,  că în exerciţiul bugetar al anului 2012, nu este posibilă o revenire concretă la pensiile din decembrie 2010, iar cei vătămaţi să privească la orizont, exerciţiul bugetar al anului 2013, m-a lămurit pe deplin: „nu se mişcă nimic în politica internă fără aprobarea FMI!” . Statul  a luat prin forţă din pensiile noastre şi acum spune că nu poate da ce a furat. Iată cum furăciunea se rostogoleşte precum ratele la datoria externă! Am înţeles, de asemenea, că importăm suveranitate din exterior, ca şi cum am importa castraveţi. Au urmat zilele mult aşteptae de miercuri 13 iunie şi joi 14 iunie 2012. În urma şedinţei de azi, 14 iunie 2012, am reţinut că „Strategia de reparare a furăciunii” are două etape: în prima etapă se stopează efectul retroactiv al furăciunii şi se continuă furăciunea în viitor; în etapa a doua se va opri furăciunea după ce FMI aprobă acest lucru. Această situaţie dezamăgitoare mă pune serios pe gânduri atunci când  încerc să adaug o picătură de optimism şi încredere în noua guvernare. Expresiile sunt elegante şi  însoţite de fumigene precum: „procesul este în doi paşi”, „pensionarii militari nu mai sunt obligaţi să returneze sumele plătite în plus”, „amnistie fiscală pentru cei cu pensiile diminuate”, „USL îşi va lua angajamentul în discuţiile cu instituţiile financiare”,”nu putem reveni la pensiile din 2010 din cauza constrângerilor bugetare”,”la noile negocieri cu FMI, dorim ca din 2013 să revenim la pensiile militare din...”s.a.m.d. Făcând o mică paranteză asupra termenului de "amnistie fiscală" le recomand celor care au aprobat-o, să o păstreze pentru infractorii care produc zilnic hemoragii financiare în bugetul statului! Pentru noi, acest termen este impropriu. Prin urmare, dragi camarazi nu ne  mai fură retroactiv, dar vom mai fi furaţi încă luni şi ani de zile, iar familiile noastre vor continua acest calvar nemeritat.
3. Se nasc totuşi câteva întrebări pentru guvernul USL:
-  pe cine am slujit noi, militarii în rezervă, întreaga viaţă activă,  poprul român sau FMI?;
- de ce ne lăsaţi atunci la mila FMI şi nu vă asumaţi răspunderi care ţin de funcţiile statului?;
- pentru ce vă este atât de greu să înţelegeţi că inventarea principiului contributivităţii este un eşec lamentabil iar condamnarea noastră la supravieţuire un act imoral?;
- cum de nu reuşiţi  să adunaţi din evaziune, acea numeroasă cifră de 30 milioane de euro cu care joacă „alba – neagra” zilnic, cămătarii, excrocii, acoliţii, baronii locali, mafioţii şi toţi aceia care vă burduşesc buzunarele în campaniile electorale absurde?; încercaţi să faceţi un mic calcul: dacă eu, ca cetăţean am primit materiale electorale în cutia poştală în valoare de 30 de euro, înmulţiţi cu 3 milioane de cetăţeni şi vedeţi că rezultă 90 de milioane de euro; mai adăugaţi peste 200 de milioane euro afişajul electoral urban şi rural  şi vedeţi ce rezultă? Chiar credeţi că suntem atât de naivi să acceptăm mesajul vostru preluat de la boc „solidaritate, voi cu voi şi noi cu noi?”;
- de ce ne lăsaţi în continuare să ne irosim viaţa,energia şi traiul familiilor noastre în miile de procese în care suntem trataţi ca nişte „milogi la poarta statului”?; cât credeţi că mai rezistăm după ce, timp de trei ani, am luptat permanent în stradă cu ticăloşia unei dictaturi?;
- nu simţiţi o jenă pentru tot ce aţi promis? Noi nu dorim nimic în plus decât ce ni s-a furat. Suntem singurii cetăţeni pensionari furaţi de stat! De ce vă temeţi atât de mult de dictatura FMI? ;
- era atât de greu să garantaţi printru-un act juridic că începând cu 2013, veţi reda pensionarilor jefuiţi pensiile pe care le-au primit de la statul român, anterior frauduloasei revizuiri? Aceste pensii au fost calculate în baza unor legi care ne-au permis să devenim europeni, votate de un legislativ, în care dumneavoastră, cei de acum, formaţi majoritatea de atunci!
4. Am invocat, de mai multe ori, nevoia de unitate, solidaritate şi toleranţă, inclusiv cu lumea politică! Am simţit permanent cât de vulnerabili suntem la ticăloşia manipulării. Am făcut apeluri repetate la înţelegerea situaţiei  şi iertarea unor greşeli. Am susţinut şi susţin demersurile SCMD cu bune şi rele. Sunt pentru refacerea potenţialului combativ al SCMD, readucând în interiorul său şi pe aceia care s-au revoltat. Probabil au şi domniile lor ceva de spus. Este o situaţie inacceptabilă pentru orice om cu bun simţ, iar subsemnatul nu poate avea linişte până nu-şi recâştigă demnitatea furată. Lupta pentru apărarea drepturilor şi demnităţii noastre nu poate continua prin resemnare. Când eu am depus jurământul militar nu era prezent FMI! Drapelul de luptă al marii unităţi l-am primit din mâna unui comandant român! Am trecut cu formaţia de defilare a marii unităţi dând onorul unui politician român! Zecile de promoţii de luptători le-am pregătit pentru apărarea României! Guvernul Boc mi-a tulburat toată liniştea, mi-a violat morala, mi-a distrus viitorul şi m-a aruncat în urmă cu 30 de ani! Aşteptam de la guvernul Ponta un act reparatoriu. Acum voi de ce mă trimiteţi la FMI?
Iar  dumneavoastră, stimaţi camarazi, nu vă mulţumiţi numai cu o analiză critică a acestui material. Încercaţi să exprimaţi un punct de vedere, reveniţi la realitate, nu renunţaţi la viitor. Lăsaţi mesajele de felicitare , urările de sărbători şi încercaţi să refaceţi forţa democratică combativă. Este singura în măsură să vă confere statutul de cetăţean activ şi atitudinea de implicare. Mai preluaţi ştafeta de la noi, cei care suntem în bătaia vânturilor duşmănoase, pentru că am obosit. Vă doresc o vară liniştită, plină de speranţă şi multă sănătate! Imi cer scuze pentru că am scris atât de mult!

PREŞEDINTELE SCMD, FILIALA 1 BRAŞOV
PREŞEDINTELE „ALIANŢEI PENTRU RESPECTAREA DEMOCRAŢIEI – OCTAVIAN PALER”
General Maior, prof. univ. dr. Petrişor Mandu

15.06.2012

SCMD si CNSC in fata optiunii decisive

In atentia tuturor membrilor SCMD
Doamnelor si domnilor colegi,
Ceea ce s-a intamplat in ultimele zile cu profesorii, minerii, ceferistii (4500 concediati luna aceasta), pensionarii (civili), revolutionarii, grefierii, etc.,  s-a intamplat si cu noi, “asistatii”. Cele 4 amendamente privind dreptul la munca, la integralitatea “ajutorului social” pe care il primim, la anularea “regularizarii” si restituirea sumelor abuziv retinute prin “revizuire” au fost respinse in unanimitate in comisiile Camerei Deputatilor. S-a votat asa zisul “Memorandum”, ca un fel de amnistie fiscala. Adica suntem tot vinovati si cu banii luati, dar suntem iertati de plata “datoriilor” prevazute de aberanta OUG 1/2011 pentru aceia dintre noi care nu au avut “pile” sau care nu au cazut la sorti. Deci suntem condamnati fara executare.

Filialele noastre au incheiat protocoale cu USL-ul, am convenit asupra unui Contract social reparatoriu pentru toate categoriile socioprofesionale, i-am sprijinit decisiv in alegeri, dupa ce am doborat doua guverne basesciene, stand in strada din 12 ianuarie pana la 1 Mai, iar astazi nu mai existam. 

Rasturnarea ar fi produs-o “Piata Universitatii (in care si noi si revolutionarii si alti membri CNSC am avut reprezentanti in permanenta), presa  si intelectualii”. Care presa? Aia care a spus ca suntem 500 de oameni cand eram 6000 si 2000 cand eram 30.000? Nasu? Turcescu? Cristoiu? Care intelectuali? Au fost cu noi in strada Blandiana, Cartarescu, Patapievici, Tismaneanu, Plesu, Razvan Theodorescu?
 Le-am asigurat sectiile de vot cu presedinti, vicepresedinti, membri si observatori. Am scos lumea la vot si rezultatul s-a vazut. Dar astazi nu mai existam! Conform intelegerii din Dubai a celor doua mari familii de “baieti destepti” (intarita electoral, in taina,astazi, 15 iunie a.c.), dl. Ponta a semnat protocolul nu cu noi ci cu puscariabilul Oprea. Rezultatul? Ni s-a interzis aparitia la singurele televiziuni care au atacat regimul Basescu, pentru ca se vor uitate mesajele din ultimii ani. Adio suspendarea lui Traian Basescu, adio pedepsirea Robertei Anastase si a celor vinovati de frauda parlamentara, de dezastrul national, de genocid in ceea ce ne priveste, adio abrogarea legilor antieuropene si anticonstitutionale, adio efort comun pentru salvarea Romaniei! Ministrii incomozi (Marga, Dobritoiu, Campeanu, adica liberalii) vor fi sacrificati. Trepadusii alesi dintre “baietii destepti” au batut palma cu Maria Lupu sa le confectioneze si lor si amicilor din gasca pensii triple, ultimii profesionisti in finante, justitie si siguranta (ca Luca si Hapau) au fost indepartati la toate cele trei structuri, in locul lor reaparand pe post de experti, autorii “reformei”, (gen Chesnoiu). Structurile jandarmeriei, in special cea de paza si protectie, care ar fi putut inghiti pe toti profesionistii dati afara din Interne sau trecuti in rezerva la 45 de ani din MApN, fara drepturi, continua sa fie distruse, obiectivele militare si strategice fiind pazite si pe mai departe, contra unor sume infinit mai mari, de formatiunile paramilitare ale Basescului. Tot ceea ce ni se ofera sunt apeluri la calm, promisiuni si “comisii” care sa rezolve situatia la “Pastele cailor” Avantaj ei, deoarece, potrivit evidentelor tinute la zi si la Interne si la Armata si tradate pentru MApN de madam Lupu, parasim “pe cale naturala sistemul cate 250/luna”. Luandu-i in calcul si pe rezervistii SRI si MAI rezulta ca aducem mari economii la buget, disparand cate 5-6.000 pe an, ceea ce inseamna ca si noul Guvern va miza pe aceasta singura “industrie”, benefica pentru buget.
In aceasta situatie, dupa prezentarea in rezumat a bataliei pe care o ducem de doi ani si jumatate va rog sa reflectati asupra solutiilor pe care le avem si care sunt trei la numar.
Rezumat al actiunilor noastre:
1.   FMI a dat ordinul rejectarii noastre din sistemul militar si transformarii noastre in civili pentru a se putea aplica, dupa excluderea noastra din categoria rezervistilor,  Legea sistemului unic de salarizare. Pentru a ni se taia legatura cu functiile militare si a fi transformati in civili, dependenti de ajutoare sociale, am fost atacati mediatic, insultati, toate categoriile socio-profesionale urmand a ne trata ca pe raiosi (“nesimtitii cu pensii nesimtite de 20 de milioane”). Se viza transformarea noastra in asistati social cu un ajutor social reprezentand o reducere cu 18-69% a cuantumului anulatelor pensii militare de stat.
2.   SCMD a iesit in strada, a intentat mii de procese si operatiunea ilegala, anticonstitutionala si retroactiva de “recalculare” a fost stopata la 28 sept 2010.
3.   In mod ilegal, MApN, MAI si SRI au continuat insa, pe sest, recalcularea, rezultatul constituindu-l deciziile nule de drept primite de noi in dec. 2010 - ian 2011, conform legilor votate de Roberta Anastase prin frauda parlamentara.
4.   Am fost insultati pana la 7 ian. 2011, cand ICCJ ne-a dat dreptate. Cei care ne-au insultat, ne-au batjocorit si mintit au primit grade de general si contraamiral.
5.   Cu 7 ianuarie, au inventat ilegala “revizuire”, menita sa legitimeze deciziile de recalculare, nule de drept. Au uitat ca suntem toti “nesimtiti” si au introdus principiul discriminarii intre noi, pentru a ne distruge unitatea de actiune. Au pretins ca fac “dreptate in sistem”. In fapt au acordat unora ajutoare sociale sporite in cuantum, mult mai mici in realitate chiar si fata de prevederile Legii 263/2010. Si infinit mai mici decat pensiile pe care le-ar fi primit prin aplicarea Legii sistemului unic de salarizare. Mai mult, au profitat, balcanic, de bulversare, facand prada in bugetele ministerelor, prin rasplatirea frauduloasa a slugilor proprii. Procesul continua, de asta nimeni nu vrea sa faca ordine in sistem si madam Lupu sau chestorul Chesnoiu se simt, din nou, utili.
6.   Vom continua procesele in tara si in afara, in ciuda diversiunilor, pana in panzele albe!
7.   Pe parcursul anului 2011, liderii USL au sustinut tot ceea ce am sustinut si sustinem si noi. Intreaga societate civila, prin sindicatele si ONG-urile care au semnat protocoale de colaborare cu SCMD, a actionat si a reusit cu mari riscuri sa-i aduca la Putere.
Tinand cont de situatia actuala, de conditionarea indeplinirii obiectivelor prevazute in Contractul social de acordul FMI, ca si de amanarea rezolvarii celor mai mici deziderate, prin recurgerea la solutia romaneasca a “comisiilor” care nu duc nicaieri, ne aflam, stimati camarazi, in situatia de a lua o hotarare decisiva, pentru noi si viitorul tarii, in acord cu aliatii nostri apartinand celorlalte categorii socioprofesionale. Optiunile pe care le avem sunt urmatoarele:
1.   Optiunea “melcului”
Ne retragem in cochilie, facem frumos, dam onor comandantului iubit si ne multumim cu ce avem, asteptand pana la calendele grecesti, implinirea promisiunilor. Cu alte cuvinte, acceptam sa ramanem civili, asistati social, cu “ajutoare sociale lunare de la stat”, pentru unii drastic micsorate, pentru altii reprezentativ marite, dar tot ca ajutoare sociale. Uitam ca am avut un contract cu statul, ca noi ne-am indeplinit partea, iar guvernele anilor 2009-2012 au denuntat retroactive acest contract, pretinzand ca am avut contributii pe care nu le-am avut si o istorie pe care nu am trait-o. Ne facem ca nu vedem ce s-a intamplat cu ajutoarele sociale datorate prin Legea Recunostintei, revolutionarilor. Statul a zis ca nu mai are bani si le-a retras! Maine ni se poate intampla si noua, indiferent ca este vorba de 7 lei sau de 7000 de lei. Aceasta pozitie ar duce la pastrarea unitatii SCMD prin pastrarea alaturi de noi a celor automultumiti, care nu vor sa inteleaga sau nu ii intereseaza care este statutul lor real si pentru care cuvinte ca onoare, demnitate, libertate, patrie, natiune, misiune, etc. au alt inteles decat cel dat de dictionare.

2.   Optiunea “capra si varza” sau solutia de mijloc
Aceasta presupune sa ne orientam spre cei care mai inca interese comune cu noi. Deci exclusiv spre alianta PNL-PC. Sa-i atragem atentia lui Crin Antonescu, locomotive, astazi abandonata a USL,  ca, daca nu va fi suspendat/demis Basescu vara aceasta, ca sa avem in octombrie alegeri parlamentare si prezidentiale la un loc, va ajunge presedintele Romaniei atunci cand ne vom recupera si noi drepturile furate, adica la “Pastele cailor”. Sa semnam Contractual social doar cu acesta alianta, promitand ca vom sustine exclusiv candidatii ei la alegerile generale.
Sa facem un miting prin mobilizare generala, a noastra si a tuturor aliatilor, sambata, 14 iulie (dupa terminarea bacalaureatului, ca sa poata participa si profesorii care vor fi in vacanta),  miting pe care il solicita multe dintre filialele noastre déjà, dar si pensionarii civili, profesorii, revolutionarii, minerii, ceferistii si lucratorii din sanatate. Va fi un miting in Piata Victoriei, impotriva FMI si a regimului Basescu-Ponta. Poate asa se va trezi dl. Ponta si, renuntand la pactizarea cu cei vinovati, prin initiative si vot, de promovarea tuturor legilor antinationale (Oprea, Sirbu, Ontanu si gasca), va face ceea ce a promis  la mitingul din 1 Mai si va semna Contractul social. Riscul este major, deoarece am putea avea impotriva noastra, gata de interventie, atat fortele paramilitare ale Basescului, cat si cele oficiale la dispozitia Guvernului, plus tradatorii nostri si majoritatea latrailor media.

3.   Optiunea ALTERNATIVA NATIONALA
Organizarea, prin mobilizare generala a noastra si a aliatilor nostri a unui miting de protest in Piata Victoriei, sambata 14 iulie a.c., la care sa anuntam incetarea “Starii de veghe”, proclamata la 1 Mai si reintrarea in lupta a SCMD si CNSC, utilizand toate facilitatile democratiei de tip european, pentru “Alternativa Nationala”
Pornita din Spania, la sfarsitul anilor 90, aceasta idée inseamna sa oferim natiunii o alternativa la o intreaga clasa politica, majoritar hoata, ticaloasa, corupta si tradatoare. Intrucat presedintii unora dintre ONG-urile aliate noua, sunt si presedinti de partied  “de buzunar”, vom putea arunca in alegerile generale un astfel de partid, de pilda al d-lui Viorel Ringhilescu (cel care contesta in justitie existenta legala a PDL si UNPR), a d-lui Petre Racanel sau altul, si vom face toti alianta electorala cu respectivul partid. Punctele Platformei Civice (programul votat in 7 oct. 2011) si ale Listei de obiective propusa USL spre semnare in cadrul Contractului social ar deveni programul miscarii “Alternativa Nationala”. Toate structurile CNSC ar  lansa, alaturi de SCMD, apeluri catre intreaga societate civila, sa ni se alature si sa voteze la generale candidatii Alternativei Nationale. Acestia ar fi desemnati, in sfarsit, in mod democratic, pe principiul: Cine are cel mai bun candidat (in sensul apreciat de populatie), pentru Senat,  la Motru? Sau la Targu Lapusului? Sau la Pocreaca? …Rezervistii? Pensionarii? Minerii? Profesorii? Revolutionarii? Etc. Acela va fi desemnat si sustinut de toata lumea. Am cere pe dreptate sociala, pedepsirea coruptilor si vinovatilor de dezastrul tarii, inclusiv confiscarea averilor obtinute prin spolierea statului si a populatiei. Am alege din timp, din randul creierelor natiunii, oameni integri (déjà cunoscuti de toata lumea) care au dovedit ca pot sa construiasca sau sa reconstruiasca si acestia ar forma Guvernul. Un Alexandru Athanasiu, un Iustin Capra, un Cojocaru Constantin, un Florian Colceag sau, ca finantist, un general ca Nastase Constantin, nu mai vorbim de cati ministri adevarati ai Apararii, Internelor sau directori ai serviciilor de Informatii si contrainformatii, Interne si Externe,  poate da SCMD-ul. Cat priveste ceilalti ministri, expertii si consilierii autentici, ca si programele reale de actiune, CNSC-ul poate acoperi toate ministerele. Aceasta optiune insa atrage asupra noastra riscuri imense. Am avea impotriva nu numai bandele regimului Basescu, intregul USL, intrega media, proprii nostril tradatori, ci si, in ansamblu, serviciile de specialitate ale tuturor marilor puteri si fortele de interventie ale marilor asasini economici mondiali. Aceasta este solutia disperarii, care se impune in situatia in care se pune problema existentei noastre ca stat si ca natiune. Adoptand-o, vom fi vanati ca iepurii, vom avea “accident” dupa “accident”, dar, cata vreme ne vom misca strict in cadrul democratic al noului limbaj de lemn european, avem o sansa. La urma urmei, orice Guvern strain negociaza cu cel care are puterea si asigura linistea si ordinea. Aceluia ii va cere sa cumpere alte zeci de F 16, alte fregate de aruncat la gunoi sau sa-i cedeze (mascat sau nu) bogatiile subsolului. Interesul general ne impune insa sa utilizam toate mijloacele de care dispunem inainte de a recurge la solutia disperarii – declansarea luptei pentru preluarea puterii in stat de catre Societatea civila, alungarea si pedepsirea (nu global ci individual)  a celor care si-au batut joc de noi in ultimii 22 de ani.

Rog sa se discute situatia in fiecare filiala si sa ni se comunice optiunile membrilor pana la data de 30 iunie a.c.

Va informez ca, pe moment, continuam tratativele cu PNL si PC, iar juristii nostri au participat la dialogul organizat de MApN pe tema unei legi pe care noi am numit-o “Legea pensiilor militare de stat”. Am cerut ca proiectul acesteia sa ni se puna la dispozitie pana miercuri, urmand a fi transmis tuturor filialelor, astfel ca in trei saptamani (termen 05.07.2012) sa poata fi completat, elaborat in forma finala si adoptat inainte de alegeri, prin ordonanta de urgenta, nu lasat ani de zile la mila Parlamentului.

Nu voi raspunde decat prin fapte atacurilor media de joasa calitate, declansate impotriva subsemnatului, reasigurandu-va totodata ca asa cum nu m-ati vazut printre candidatii la locale, nu ma veti vedea nici printre candidatii la generale.

Uniti, avand alaturi de noi toti desconsideratii acestui popor, adica intreaga societate civila careia presedintele Traian Basescu i-a retras atributul “de buna calitate”, vom invinge!

Honor et Patria! Vae victis!

PRESEDINTELE SCMD,
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

5 iunie 2012

MESAJUL MINISTRULUI APARARII CU OCAZIA ZILEI REZERVISTULUI


Mesajul ministrului Apararii Nationale, Corneliu Dobriţoiu, cu ocazia Zilei rezervistului


Aş vrea să vă mulţumesc astăzi dumneavoastră, celor care v-aţi dedicat viaţa slujirii Patriei, care v-aţi ales nobila profesie de militar şi v-aţi onorat cu demnitate angajamentele asumate prin sacralitatea Jurământului militar, spunându-vă că Guvernul României a reparat un act nedrept care lovea atât în demnitatea dumneavoastră, cât şi în modul în care statul ar fi trebuit să vă recompenseze activitatea.

Spun asta nu doar din poziţia mea oficială de ministru al Apărării Naţionale, o demnitate onorantă dar, să recunoaştem, temporară, cât, mai ales, din calitatea mea de rezervist şi camarad al dumneavoastră, pentru tot restul vieţii.

Am reuşit, într-o primă etapă, printr-un memorandum aprobat de Guvern în şedinţa din 30 mai, să nu li se ia nici un leu celor cărora li s-a diminuat pensia ca urmare a aplicării prevederilor OUG nr. 1 din 2011. Aceştia nu numai că pierduseră prin recalculare, dar urma să li se ia, practic, şi din ceea ce primiseră în 2011. Acest Memorandum va urgenta aprobarea proiectului de lege aflat la Camera Deputaţilor, care urmează să-l dezbată în prima şedinţă de plen, ca şi cameră decizională.

Proiectul de lege care va fi propus spre adoptare prevede modificarea OUG nr. 1 din 2011 în sensul renunţării la recuperarea sumelor în cazul pensionarilor ale căror drepturi de pensie au fost diminuate în urma recalculării.
O a doua etapă a acestui demers urmăreşte ca, în condiţiile bugetare ale anului următor, să elimine toate discrepanţele cauzate în procesul de rectificare, aducând cuantumul pensiilor celor cărora le-au fost diminuate la nivelul celor din 2010.

Asistăm, în sfârşit, la un act reparatoriu pentru cei cărora le-au fost pe nedrept diminuate veniturile, iar în acelaşi timp îi asigurăm pe cei care, în urma recalculării, au beneficiat de pensii majorate, că, în baza principiului neretroactivităţii, un bun câştigat rămâne câştigat.

Ziua dumneavoastră, de fapt a noastră, ne găseşte astfel, cu voia lui Dumnezeu, în circumstanţe dătătoare de speranţe, după o perioadă grea pentru rezerviştii Armatei României. Fără a ne ancora în trecut, a venit vremea ca împreună să redăm demnitatea corpului de militari care, deşi formal s-au lăsat la vatră, în inima lor au rămas alături camarazilor activi, gata oricând să li se alăture dacă Ţara o va cere vreodată.

De aceea, consider nu doar o datorie ci şi o obligaţie să acţionez în perioada imediat următoare, cu întreaga mea energie şi cu toate mijloacele pe care le am la dispoziţie ca ministru şi om politic, pentru a repara toate nedreptăţile greu de înţeles şi imposibil de acceptat pe care le-aţi îndurat în domeniul recalculării pensiilor militare.

Vom acţiona, în paralel, pe linia redefinirii legislaţiei pensiilor militare, în spiritul tradiţional al pensiilor ocupaţionale, existent până acum în Armata României. În acest sens, vom institui un dialog serios, profesionist cu toate asociaţiile cadrelor în rezervă, fără discriminări, în cadrul unei comisii tripartite, alături de reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale şi ai Parlamentului.

Sunt încredinţat că expertiza dumneavoastră, a rezerviştilor, ne va ajuta să găsim cea mai bună soluţie pentru reintroducerea acestui sistem de care se bucură militarii din multe armate aliate, şi pe care l-aţi pierdut în mod nedrept, şi fac asta în numele obiectivului comun de recâştigare a demnităţii militarilor, de recâştigare a rolului, importanţei şi respectului de care s-au bucurat în societate, de-a lungul istoriei, ostaşii noştri.

Nu în ultimul rând, doresc să vă asigur că voi acţiona pentru ca nimeni să nu mai îndrăznească să încerce, prin subterfugii politice, să lovească în demnitatea şi onoarea corpului de cadre, prin avansări abuzive sau prin acţiuni de politizare a armatei.

Închei, asigurându-vă de toată preţuirea, prietenia şi respectul meu. Voi rămâne acelaşi partener serios al dumneavoastră, animat de dorinţa sinceră de a găsi soluţii pentru rezolvarea problemelor care vă frământă. După o viaţă în care aţi dăruit totul Armatei, ei bine, Armata vă datorează acest lucru. Voi veghea ca această obligaţie să fie pe deplin respectată.

La mulţi ani!

Corneliu Dobriţoiu, ministrul Apărării Naţionale




APELUL MEMBRILOR SCMD - FILIALA SECTOR 6 CATRE TOTI MEMBRII SCMD


Intrunită statutar ,in data de 28 mai 2012, Adunarea generala a SCMD Filiala sector 6  analizand situatia actuala a SCMD, A HOTARAT  sa supuna dezbaterii membrilor de sindicat din toata tara urmatorul APEL:
                                                                                     

APELUL
MEMBRILOR SCMD - FILIALA SECTOR 6 CATRE TOTI MEMBRII SCMD

        Solidari şi consecvenţi respectării principiilor fundamentale ale organizării şi funcționării SCMD, stipulate în statutul organizaţiei, ale respectului față de lege, unităţii de acțiune, loialităţii și disciplinei sindicale, democrației, solidarităţii oștăşeşti, onoarei și demnităţii militare, dar şi libertăţii de exprimare şi respectului opiniilor,membrii Filialei Sector 6 Bucureşti a SCMD cheamă membrii de sindicat din toată ţara la unitate şi continuitate în ceea ce priveşte lupta noastră pentru apărarea drepturilor, libertăților, intereselor legale și legitime ale tuturor categoriilor de militari.
       Totuşi, considerăm că a venit momentul unei analize obiective şi responsabile pentru identificarea tuturor elementelor care au contribuit atât la succesul cât şi la eşecul unora dintre acţiunile sindicale. Cu siguranţă, eşecul unor acţiuni sindicale declanşate la nivel naţional se poate explica şi prin lipsa de unitate a mişcării sindicale la nivelul SCMD, precum şi prin promovarea unei solidarităţi de tip declarativ, în detrimentul unei solidarităţi reale.
       Dorinţa unora de a puncta la capitolul imagine, de a arăta că reprezintă principalul sau poate unicul vector al mişcării sindicale nu face altceva decât să slăbească unitatea mişcării sindicale, să slăbească încrederea în sindicat a membrilor noştri, să conducă la neimplicarea in acţiunile organizate a tot mai mulţi dintre aceştia.
       Nimeni nu deţine monopolul pe adevăr şi de aceea avem obligaţia de a armoniza diferendele de opinie la masa de dialog si nu făcând un spectacol ieftin şi de prost gust pentru presa partizană guvernului.
      Nu recunoaştem în aceste dispute personale vreo strategie ce vizează interesul general. Fără îndoială este nevoie de diversitate de opinii şi in mişcarea sindicală, pentru dezvoltarea democraţiei, iar mesajul care trebuie transmis membrilor de sindicat trebuie să fie unul de acceptare a dialogului.
       Dacă nu cerem prea mult, vă cerem să ne înțelegeți, așa cum spune statutul SCMD, astfel încât împreună să construim promovând interesele membrului de sindicat, apărând drepturile acestuia, când acestea îi sunt încălcate, si să dezvoltăm o relaţie de parteneriat între noi. Acesta ar trebui să fie scopul unui sindicat si nu imaginea unuia sau altuia dintre lideri.
       Este timpul să acţionăm responsabil, unitar şi solidar. De aceea vă cerem în mod imperativ ca, înainte de a mai ieși pe diverse pagini de Internet cu acuzaţii de diverse feluri să căutaţi rezolvarea divergențelor prin dialog în interiorul organizaţiei şi nu în public, să concepeți un plan comun de acţiune care să fie aprobat de membrii de sindicat, să lăsați deoparte orgoliile şi interesele personale, să stabiliţi exact ce şi cum veți comunica. Luaţi acest apel ca pe o necesitate acută de a avea o baricada comună în lupta pentru drepturile noastre, deoarece numai împreună putem fi mai puternici!
       În contextul actual, marcat de evoluţiile din ultimul timp atât la nivelul sindicatului (interesul din ce în ce mai redus al membrilor faţă de apartenenţa la această organizaţie) cât şi cele la nivelul politicului (venirea la putere a fostei opoziţii, care a promis rezolvarea problemelor legate de pensiile militare) apare imperios necesară o redefinire/transformare a SCMD.
       O astfel de transformare presupune ca SCMD să devină principala structură sindicală care să fie gata să preia, pe cât posibil, atât rolul diferitelor asociaţii ale cadrelor militare în rezervă şi retragere, cât şi acela de apărător al intereselor cadrelor active. În acest sens SCMD va trebui să rămână acea organizaţie care să nu funcţioneze sub patronajul nimănui, element care să îi confere independenţa de ordin politic şi forţa necesară dialogului cu forţele politice în susţinerea obiectivelor sale şi apărarea drepturilor membrilor săi.
       Această transformare va trebui să aibă la bază o viziune/strategie pe termen mediu şi lung a organizaţiei. O astfel de strategie sindicală ar trebui să fie un document de poziţie care, pornind de la identificarea elementelor esenţiale ale identităţii membrilor de sindicat, să stabilească: interesele şi obiectivele principale ale acestora pe termen lung; acţiunile prioritare de natură a conduce către obiectivele respective, precum şi principiile care fundamentează acele acţiuni; ameninţările şi riscurile (prezente sau viitoare) de natură a afecta şansele de atingere a obiectivelor şi principalele metode de neutralizare a acestora, corelate cu resursele la dispoziţie sau posibil de mobilizat.
       O strategie sindicală a SCMD trebuie să fie expresia unei viziuni inspiratoare şi integratoare, aptă, în consecinţă, să adune energiile membrilor de sindicat (indiferent de apartenenţa acestora la un partid sau altul), făcându-i clară destinaţia spre care se îndreaptă şi să faciliteze un consens transpartizan asupra definiţiei unui destin comun şi a principalelor metode spre a-l construi şi apăra.
       Această strategie sindicală ar trebui să asigure în primul rând acţiunea integrată şi concertată a tuturor structurilor de conducere şi a membrilor de sindicat conform obiectivelor stabilite. Caracterul integrator este cu atât mai important cu cât documentul va avea aprobarea Consiliului Naţional al Reprezentanţilor.
       În al doilea rând, strategia ar trebui să supună evaluarii publice intenţiile sindicatului şi viziunea acestuia, lucru absolut obligatoriu într-o democratie şi pentru o organizaţie care doreşte să aibă o relaţie de parteneriat cu toţi partenerii de dialog social (Preşedinţie, Parlament, Guvern, partide politice, alte sindicate, ONG-uri, etc.). Ca orice strategie de acest gen, ea trebuie să fie legitimă şi prin obţinerea unui sprijin public adecvat, opinia publică, societatea civilă, toţi partenerii de dialog trebuind să cunoască intenţiile SCMD.
       Nu în ultimul rând, strategia SCMD ar trebui să reprezinte o minimă formă de transparenţă atât pentru posibilii noştri aliaţi (sindicate, ONG-uri, asociaţii, etc) cât şi pentru puterea executivă din România. Transparenţa unui astfel de document contribuie la cresterea încrederii, subliniind comportamentul cooperant al sindicatului în cauza în materie de drepturi şi libertăţi ale membrilor de sindicat.
       În acest sens adresăm apelul nostru către toate filialele în susţinerea organizării cât mai curând posibil a unei reuniuni extraordinare a Consiliului Naţional al Reprezentanţilor, care pe lângă strategia SCMD să ia în discuţie şi alte probleme precum:
- Solutionarea disfuncţionalităţilor apărute la nivelul conducerii centrale a SCMD:
o Alegerea unui nou secretar general, funcţie cu o importanţă deosebită în ecuaţia conducerii centrale;
o Alegerea membrilor CD în mod statutar,
o Strategia SCMD privind alegerile generale din noiembrie 2012;
o Soluţionarea neconcordanţelor dintre prevederile ROF şi cele ale statutului cu privire la înfiinţarea şi desfiinţarea filialelor: "Comitetul Director … infiinteaza, organizeaza si dizolva filialele Sindicatului.” (ROF, Art. 17, lit. j).
- Modul de îndeplinire a hotărârilor anterioare ale CNR:
o Organizarea departamentelor la nivelul conducerii centrale pe baza propunerilor venite de la filiale şi validate prin alegeri;
- Probleme economico-financiare:
o Elaborarea unor dispoziţii privind modul de calcul şi acordarea avansurilor spre decontare către filiale;
o Elaborarea şi aprobarea de către CNR a unor norme privind modalitatea de decontare a cheltuielilor de organizare şi funcţionare atât la nivel central cât şi la nivel filială;
o Raportul comisiei de cenzori pe 2011 şi modalitatea de redistribuire a sumelor obţinute din dobânzile depozitului “overneight” precum şi a dobânzilor de la celelalte 5 depozite către filiale;
o Informarea filialelor despre bugetul de venituri şi cheltuieli pe 2012, bilanţul contabil pe 2011 şi despre modul de rezolvare a neregulilor de ordin financiar constatate la auditul din 2011, respectiv modul de recuperare a daunelor financiare constatate;
       Consiliul Naţional al Reprezentanţilor este singurul for de conducere care poate stabili concret direcţia în care trebuie să meargă SCMD si care poate hotărâ elementele definitorii ale viitorului SCMD.
       Se impune să demonstrăm SOLIDARITATE ŞI UNITATE deplină în acţiunile noastre prin participarea la toate acţiunile SCMD si la cele la care ne angajăm cu partenerii de acţiune, să fim verticali, demni, fermi şi să nu cedăm ispitelor.
        Se impune să nu uităm cine am fost si ce am facut pentru această ţară.

4 iunie 2012

STADIUL PROCESELOR


1.       
NUMELE SI PRENUMELE / NUMARUL DOSARULUI
NOUL NUMAR AL DOSARULUI
SOLUTIE/TERMEN
2.       
ANDREIANA MARIA
Dosar 1085/104/2012

1342/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, având în vedere cererea de amânare formulată de apărătorul reclamantei.
3.       
ANGHEL GHEORGHE
Dosar 1203/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare.
4.       
ASAN NICOLAE
Dosar 1342/104/2012
2340/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
5.       
BAICEA FLORIN
Dosar 2122/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii apărătorului lor.
6.       
BALSANU GRIGORE
Dosar 1089/104/2012,


21/05/2012155/1 c.pr.civSolutie: Dispune suspendarea cauzei în temeiul art. 155 ind. 1 c.p.c. Cu recurs pe toată durata suspendării.
7.       
BALTARETU MARIUS IULIAN
Dosar 1203/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare
8.       
BATAUS CONSTANTIN
2955/104/2012

12.06.2012
9.       
BIZDOACA NICOLAE
Dosar 1342/104/2012
2337/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
10.   
BIZU GEORGE -MUGUREL
Dosar 1342/104/2012
2338/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
11.   
BURCIOIU DUMITRU
Dosar 1346/104/2012
1346/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
12.   
CALOTA  CONSTANTIN
Dosar 1342/104/2012
2336/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
13.   
CHIRITA NASTASE
Dosar 1346/104/2012
2344/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
14.   
CHIROIU  MARIN
Dosar 1342/104/2012
2334/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
15.   
CIRSTEA  C  MARIN
Dosar 1346/104/2012
2345/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
16.   
CIRSTEA  D  MARIN
Dosar 1346/104/2012
2346/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
17.   
DATCU  MARIN
Dosar 1342/104/2012
2333/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
18.   
DINU GHEORGHE
Dosar 1346/104/2012
2347/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
19.   
DOGARU     DUMITRU
Dosar 1342/104/2012
2332/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
20.   
DONDEA ROMEL COLI
Dosar 1342/104/2012
2331/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
21.   
DRAGUT GHEORGHE
Dosar 1342/104/2012
2330/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
22.   
DRIGA DUMITRU
Dosar 2122/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii apărătorului lor.
23.   
FLOREA GHEORGHE
Dosar 1346/104/2012
2350/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
24.   
FLORESCU VASILE
Dosar 1346/104/2012
2351/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
25.   
GHEORGHE EREMIA
Dosar 1342/104/2012
2329/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
26.   
GOGU GHEORGHE
Dosar 2122/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii apărătorului lor.
27.   
IACOB HARITON
Dosar 1346/104/2012
2348/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
28.   
IAMANDEI-GOLEA ILIE
Dosar 1346/104/2012
2349/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
29.   
ILIESCU FLORINA
Dosar 2121/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură cu pârâtele
30.   
IONICA VASILE
Dosar 1342/104/2012
2328/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
31.   
JUMUGA VALERICA
Dosar 2121/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură cu pârâtele
32.   
LINTOIU I. ION
Dosar 1342/104/2012
2327/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
33.   
LUNGU NECULAE
Dosar 1343/104/2012


Solutie: Amână cuza la data de 26 iunie 2012 pentru când se vor cita pârâţii la adresa din întâmpinare.
34.   
MANOLACHE ION
Dosar 1203/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare.
35.   
MICU ION
Dosar 1346/104/2012

2352/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
36.   
MIHAILESCU ADRIAN
Dosar 1342/104/2012
2326/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
37.   
MIHAILESCU ADRIAN
Dosar 1088/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură cu pârâtele
38.   
NEAMTU DUMITRU
Dosar 1346/104/2012
2353/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
39.   
NICOLAE FLOREA
Dosar 1346/104/2012
2354/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
40.   
NICOLITA PROCOPIE
 Dosar 2122/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii apărătorului lor.
41.   
NITESCU GHEORGHE
Dosar 2121/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură cu pârâtele
42.   
PETRICA MIRCEA
Dosar 1346/104/2012
2355/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
43.   
POMANA ION
Dosar 1342/104/2012
2325/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
44.   
POPESCU DUMITRU
Dosar 1342/104/2012

2324/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
45.   
PREDA VICTOR
Dosar 1342/104/2012
2323/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
46.   
RADUICA MARIN
Dosar 1346/104/2012
2356/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
47.   
ROSCA CONSTANTIN
Dosar 2122/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de
 11 sept.2012 pentru când se vor cita reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii apărătorului lor.
48.   
ROSOGA MARIUS
Dosar 1346/104/2012
2357/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
49.   
SAMOILA MARIAN
Dosar 1202/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare.
50.   
SANDA DUMITRU
Dosar 1342/104/2012
2322/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
51.   
SIRBU TUDOR
Dosar 1346/104/2012
2343/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
52.   
SPANU FLOREA
Dosar 1342/104/2012
2321/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
53.   
STANCU CONSTANTIN
Dosar 1346/104/2012

2342/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
54.   
STEFANESCU VALERIAN
Dosar 1343/104/2012


Solutie: Amână cuza la data de 26 iunie 2012 pentru când se vor cita pârâţii la adresa din întâmpinare.
55.   
STERPU EMILIAN
Dosar 1342/104/2012
2320/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
56.   
STOICA  GHEORGHE- MARIN
Dosar 1087/104/2012,


Solutie: Amână cauza la data de 28. 06. 2012 pentru a se cita reclamantul cu menţiunea de a depune la dosar decizia iniţială de pensionare sub sancţiunea suspendării prev. de art. 155 ind. 1 cpciv
57.   
TOADER ALEXANDRU
Dosar 1091/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură cu pârâtele
58.   
TONEA DUMITRU
Dosar 1342/104/2012
2319/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
59.   
TUTA GIGEL VIRGIL
Dosar 1203/104/2012


Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului reclamanţilor pentru a lua cunoştinţă de întâmpinare
60.   
UDRESCU GHEORGHE
Dosar 1346/104/2012
2341/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.
61.   
URDEA VASILE ADRIAN
Dosar 1086/104/2012

Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură cu pârâtele
62.   
VOICU ILIE
Dosar 1342/104/2012

2318/104/2012
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se emite adresă.