20 iunie 2012
ANUNT IMPORTANT
Incepand cu data de 20.06.2012 sediul Filialei 1 Slatina - SCMD s-a mutat la Casa Armatei in locatia in care a mai functionat la infiintare.
Program de lucru:
marti si joi orele 10,00-12,00
Presedintele Filialei 1 Slatina
Col(r).
Dumitru Dogaru
15 iunie 2012
JALNICUL IMPORT DE SUVERANITATE
JALNICUL IMPORT DE SUVERANITATE
1. Nu doresc
să fac o retrospectivă a calvarului suportat de unii pensionari militari din
sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională. Speranţele unei
intervenţii legislative care să amendeze odioasa OUG nr.1/2011( o nemeritată şi umilitoare curbă de
sacrificiu şi pedeapsă morală) aplicată, pentru prima dată, în istoria
Românilor, pensionarilor militari, s-a
spulberat, din nou, azi, 14.06.2012.
În conformitate cu principiul „rostogolirii
datoriilor”, minciuna, impostura, jaful şi răutatea se rostogolesc „către
prostime”, an de an, mascând neputinţa
liderilor români în faţa instituţiilor globalitare. Anul acesta, statul român,
prin Ministerul Finanţelor Publice are de returnat, diverşilor creditori
externi, rate în valoare de 60 de miliarde de lei (adică 14 miliarde de euro). Este
anul în care efortul financiar al statului va atinge apogeul. Până aici totul
este foarte clar, nu sunt bani, deci este nevoie de FMI pentru un nou împrumut.
Prin această soluţie vom reuşi, din nou, rostogolirea datoriilor. Criza a luat prin surprindere guvernul portocaliu care a
denumit-o mai întâi, finaciară apoi bancară, economică, criza datoriilor
suverane, criza rostogolirii datoriilor
şi în final, adaug eu, criza imposturii şi a nemerniciei politice.
Am să vin cu câteva argumente:
- criza a
fost produsă, în principal, de sectorul privat, iar epicentrul acesteia a fost
sectorul financiar – bancar;
- conform teoriei „noii economii”, finanţele
conduc economia;
- deşi avea caracter global şi naţional, prin
măsurile juridice abuzive, efectele crizei au fost suportatate, în principal, de
sectorul bugetar, în care salariile au fost diminuate cu 25% - 40%;
- s-a încercat o diminuare şi a pensiilor însă CCR
a dat verdictul de neconstiuţionalitate;
- afişând o răutate şi aroganţă ieşite din comun, guvernanţii portocalii,
acompaniaţi de „întregul aparat mafiot” au creat o psihoză propice atacului
direct şi imoral asupra pensionarilor militari;
- dintre toţi pensionarii, numai militarii în rezervă au suportat curba de
sacrificiu, existând şi la ora actuală, 26.500 de pensionari militari, cu
pensiile diminuate forţat, din iniţiativa statului; cei aleşi prin mandat,
judecătorii, parlamentarii şi lichelele „plasate în funcţiile grase” din agenţiile
statului, au rămas invulnerabili la criză;
- în acest timp nefast pentru militari şi familiile lor, toate averile,
furăciunile, privatizările nemernicilor, evaziunea, profitul de tip mafiot,
însoţite de minciuna şi impostura politicii, au rămas neatinse, devenind chiar
modelul imoral al idealului social.
Prin urmare, efectele crizei
le-am suportat numai noi, cei 26.500 de militari în rezervă. Argumentele lor au fost,
legea este constituţională şi principiul
„imoral al contributivităţii”. Ba unii neruşinaţi au mai completat aceste argumente
cu unele întrebări, lansate în spaţiul public, cu aroganţă şi mesaj
defăimător:” în ce războaie aţi luptat ?”, „ ce merite speciale aveţi ?”, etc.
Răul a fost făcut, instituţionalizat şi introdus mascat în actul de guvernare
drept un „demers moral”, generat de
spiritul de solidaritate. A noastră, a celor 26.500 de pensionari militari ale
căror familii au fost condamnate şi îngenunchiate datorită lipsei de
performanţă a unei guvernări de dreapta cu apucături de extremă stânga şi a
unui sector privat, inundat de evaziune. Acesta este „OF-UL” CELOR 26.500 DE
FAMILII SACRIFICATE!
2. Sub presiunea
acţiunilor democratice intreprinse de SCMD şi
permise de Constituţie, guvernarea portocalie a transformat criza
pensiilor militare, care atisese apogeul în ianuarie 2011, într-o oportunitate
electorală. Aşa se face că partidul „nostru de suflet”, UNPR, a urcat de la 0,80% cât
avea în primăvara lui 2011, la 3,5% procent
câştigat, în urma recentelor alegeri locale. Diferenţa de aproximativ 3%
provine din votul celor care au primit scrisori de mulţumire şi care, pe drept
cuvânt, au de ce să fie mulţumiţi (sunt şi unii camarazi care au fost
felicitaţi în van). Datorită protestelor noastre repetate, sub presiunea aceluiaşi partid,
UNPR, s-a declanşat procedura de amendare a OUG nr.1/2011, în sensul
rezolvării litigiului rămas în sarcina celor 26.500 de pensionari militari
sacrificaţi de guvern. Paradoxul zilelor noastre este următorul: „Proiectul de modificare şi completare a O.U.G. nr.1 /2011 a
trecut de Senat în perioada guvernării portocalii (cu acele amendamentele
favorabile pensionarilor militari) şi a
fost blocat, azi 14.06.2012, pe timpul guvernării USL, în Camera Decizională,
Camera Deputaţilor! Iată pe scurt istoria acestei nereuşite:
în perioada 07 – 10.05.2012, au avut loc
lucrările Comisiei pentru Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională; în
prima zi, 7 mai 2012, au fost audiaţi cei doi miniştri, domnii Corneliu
Dobriţoiu şi Ioan Rus; în a doua zi, pe 8 mai 2012, membrii Comisiei Pentru
Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională din Camera Deputaţilor au hotărât amânarea dezbaterilor cu două
săptămâni, având în vedere contextul guvernamental şi impactul bugetar (în
această zi Comisia de Apărare a cerut avizul guvernului Ponta pentru
identificarea sursei de finanţare); în ziua de 9 mai 2012, membrii Comisiei au
sărbătorit Ziua Independenţei de Stat a României iar în ziua de 10 mai au
efectuat studiul individual. Încă din data de 21.05.2012, de ziua Sfinţilor Constantin
şi Elena, aveam semnalele unei tergiversări a depunerii raportului final de
către cele două comisii (apărare şi muncă) ale Camerei Deputaţilor şi
reprogramarea discutării proiectului pentru săptămâna următoare. Prin această
amânare, Comisiile sperau să primească avizul favorabil sau nefavorabil al
guvernului. Mesajul transmis de secretarul de stat
Ghorghe Gherghina, că în exerciţiul bugetar al anului 2012, nu este
posibilă o revenire concretă la pensiile din decembrie 2010, iar cei vătămaţi
să privească la orizont, exerciţiul bugetar al anului 2013, m-a lămurit pe
deplin: „nu
se mişcă nimic în politica internă fără aprobarea FMI!” . Statul a luat
prin forţă din pensiile noastre şi acum spune că nu poate da ce a furat. Iată
cum furăciunea se rostogoleşte precum ratele
la datoria externă! Am înţeles, de asemenea, că importăm suveranitate din
exterior, ca şi cum am importa castraveţi. Au urmat zilele mult aşteptae de
miercuri 13 iunie şi joi 14 iunie 2012. În urma şedinţei de azi, 14 iunie 2012,
am reţinut că „Strategia de reparare a furăciunii” are două etape: în
prima etapă se stopează efectul retroactiv al furăciunii şi se continuă
furăciunea în viitor; în etapa a doua se va opri furăciunea după ce FMI aprobă
acest lucru. Această situaţie
dezamăgitoare mă pune serios pe gânduri atunci când încerc să adaug o picătură de optimism şi
încredere în noua guvernare. Expresiile sunt elegante şi
însoţite de fumigene precum: „procesul
este în doi paşi”, „pensionarii militari nu mai sunt obligaţi să returneze
sumele plătite în plus”, „amnistie fiscală pentru cei cu pensiile diminuate”,
„USL îşi va lua angajamentul în discuţiile cu instituţiile financiare”,”nu
putem reveni la pensiile din 2010 din cauza constrângerilor bugetare”,”la noile
negocieri cu FMI, dorim ca din 2013 să revenim la pensiile militare
din...”s.a.m.d. Făcând o mică paranteză asupra termenului de "amnistie fiscală" le
recomand celor care au aprobat-o, să o păstreze pentru infractorii care
produc zilnic hemoragii financiare în bugetul statului! Pentru noi, acest termen este impropriu. Prin
urmare, dragi camarazi nu ne mai fură retroactiv, dar vom mai fi furaţi încă
luni şi ani de zile, iar familiile noastre vor continua acest calvar nemeritat.
3. Se nasc totuşi câteva întrebări pentru
guvernul USL:
- pe cine am slujit noi, militarii
în rezervă, întreaga viaţă activă,
poprul român sau FMI?;
- de ce ne lăsaţi atunci la mila FMI şi nu vă asumaţi răspunderi care ţin
de funcţiile statului?;
- pentru ce vă este atât de greu să înţelegeţi că inventarea principiului
contributivităţii este un eşec lamentabil iar condamnarea noastră la
supravieţuire un act imoral?;
- cum de nu reuşiţi să adunaţi din
evaziune, acea numeroasă cifră de 30 milioane de euro cu care joacă „alba –
neagra” zilnic, cămătarii, excrocii, acoliţii, baronii locali, mafioţii şi toţi
aceia care vă burduşesc buzunarele în campaniile electorale absurde?; încercaţi
să faceţi un mic calcul: dacă eu, ca cetăţean am primit materiale electorale în
cutia poştală în valoare de 30 de euro, înmulţiţi cu 3 milioane de cetăţeni şi
vedeţi că rezultă 90 de milioane de euro; mai adăugaţi peste 200 de milioane
euro afişajul electoral urban şi rural
şi vedeţi ce rezultă? Chiar credeţi că suntem atât de naivi să acceptăm
mesajul vostru preluat de la boc „solidaritate, voi cu voi şi noi cu noi?”;
- de ce ne
lăsaţi în continuare să ne irosim viaţa,energia şi traiul familiilor noastre în
miile de procese în care suntem trataţi ca nişte „milogi la poarta statului”?;
cât credeţi că mai rezistăm după ce, timp de trei ani, am luptat permanent în
stradă cu ticăloşia unei dictaturi?;
- nu simţiţi o jenă pentru tot ce aţi promis? Noi nu dorim nimic în plus
decât ce ni s-a furat. Suntem singurii cetăţeni pensionari furaţi de stat! De ce vă temeţi atât de mult de dictatura FMI? ;
- era atât de greu să garantaţi printru-un act juridic că începând cu 2013,
veţi reda pensionarilor jefuiţi pensiile pe care le-au primit de la statul
român, anterior frauduloasei revizuiri? Aceste pensii
au fost calculate în baza unor legi care ne-au permis să devenim europeni,
votate de un legislativ, în care dumneavoastră, cei de acum, formaţi
majoritatea de atunci!
4. Am invocat, de mai
multe ori, nevoia de unitate, solidaritate şi toleranţă, inclusiv cu lumea
politică! Am simţit permanent cât de vulnerabili suntem la ticăloşia manipulării. Am
făcut apeluri repetate la înţelegerea situaţiei
şi iertarea unor greşeli. Am susţinut şi susţin demersurile SCMD cu bune
şi rele. Sunt pentru refacerea potenţialului combativ al SCMD, readucând în
interiorul său şi pe aceia care s-au revoltat. Probabil au şi domniile lor ceva
de spus. Este o situaţie inacceptabilă pentru orice om cu bun simţ, iar subsemnatul nu
poate avea linişte până nu-şi recâştigă demnitatea furată. Lupta
pentru apărarea drepturilor şi demnităţii noastre nu poate continua prin
resemnare. Când eu am depus jurământul militar nu era
prezent FMI! Drapelul de luptă al marii unităţi l-am primit din mâna unui
comandant român! Am trecut cu formaţia de defilare a marii unităţi dând onorul
unui politician român! Zecile de promoţii de luptători le-am pregătit pentru
apărarea României! Guvernul Boc mi-a tulburat toată liniştea, mi-a violat
morala, mi-a distrus viitorul şi m-a aruncat în urmă cu 30 de ani! Aşteptam de
la guvernul Ponta un act reparatoriu. Acum
voi de ce mă trimiteţi la FMI?
Iar dumneavoastră, stimaţi camarazi, nu vă
mulţumiţi numai cu o analiză critică a acestui material. Încercaţi să exprimaţi
un punct de vedere, reveniţi la realitate, nu renunţaţi la viitor. Lăsaţi
mesajele de felicitare , urările de sărbători şi încercaţi să refaceţi forţa
democratică combativă. Este singura în măsură să vă confere statutul de
cetăţean activ şi atitudinea de implicare. Mai preluaţi ştafeta de la noi, cei
care suntem în bătaia vânturilor duşmănoase, pentru că am obosit. Vă doresc o
vară liniştită, plină de speranţă şi multă sănătate! Imi cer scuze pentru că am
scris atât de mult!
PREŞEDINTELE
SCMD, FILIALA 1 BRAŞOV
PREŞEDINTELE „ALIANŢEI
PENTRU RESPECTAREA DEMOCRAŢIEI – OCTAVIAN PALER”
General Maior,
prof. univ. dr. Petrişor Mandu
15.06.2012
SCMD si CNSC in fata optiunii decisive
In
atentia tuturor membrilor SCMD
Doamnelor
si domnilor colegi,
Ceea
ce s-a intamplat in ultimele zile cu
profesorii, minerii, ceferistii (4500 concediati luna aceasta),
pensionarii
(civili), revolutionarii, grefierii, etc., s-a intamplat si cu noi,
“asistatii”. Cele 4
amendamente privind dreptul la munca, la integralitatea “ajutorului
social” pe
care il primim, la anularea “regularizarii” si restituirea sumelor
abuziv
retinute prin “revizuire” au fost respinse in unanimitate in comisiile
Camerei Deputatilor. S-a votat asa zisul “Memorandum”, ca un fel de
amnistie fiscala.
Adica suntem tot vinovati si cu banii luati, dar suntem iertati de plata
“datoriilor” prevazute de aberanta OUG 1/2011 pentru aceia dintre noi
care nu
au avut “pile” sau care nu au cazut la sorti. Deci suntem condamnati
fara
executare.
Filialele noastre au incheiat protocoale cu USL-ul,
am convenit asupra unui Contract social reparatoriu pentru toate categoriile
socioprofesionale, i-am sprijinit decisiv in alegeri, dupa ce am doborat doua
guverne basesciene, stand in strada din 12 ianuarie pana la 1 Mai, iar astazi
nu mai existam.
Rasturnarea ar fi produs-o “Piata Universitatii (in care si noi
si revolutionarii si alti membri CNSC am avut reprezentanti in permanenta),
presa si intelectualii”. Care presa? Aia
care a spus ca suntem 500 de oameni cand eram 6000 si 2000 cand eram 30.000?
Nasu? Turcescu? Cristoiu? Care intelectuali? Au fost cu noi in strada Blandiana,
Cartarescu, Patapievici, Tismaneanu, Plesu, Razvan Theodorescu?
Le-am
asigurat sectiile de vot cu presedinti, vicepresedinti, membri si observatori.
Am scos lumea la vot si rezultatul s-a vazut. Dar astazi nu mai existam!
Conform intelegerii din Dubai a celor doua mari familii de “baieti destepti” (intarita
electoral, in taina,astazi, 15 iunie a.c.), dl. Ponta a semnat protocolul nu cu
noi ci cu puscariabilul Oprea. Rezultatul? Ni s-a interzis aparitia la
singurele televiziuni care au atacat regimul Basescu, pentru ca se vor uitate
mesajele din ultimii ani. Adio suspendarea lui Traian Basescu, adio pedepsirea
Robertei Anastase si a celor vinovati de frauda parlamentara, de dezastrul
national, de genocid in ceea ce ne priveste, adio abrogarea legilor
antieuropene si anticonstitutionale, adio efort comun pentru salvarea Romaniei!
Ministrii incomozi (Marga, Dobritoiu, Campeanu, adica liberalii) vor fi
sacrificati. Trepadusii alesi dintre “baietii destepti” au batut palma cu Maria
Lupu sa le confectioneze si lor si amicilor din gasca pensii triple, ultimii
profesionisti in finante, justitie si siguranta (ca Luca si Hapau) au fost
indepartati la toate cele trei structuri, in locul lor reaparand pe post de
experti, autorii “reformei”, (gen Chesnoiu). Structurile jandarmeriei, in
special cea de paza si protectie, care ar fi putut inghiti pe toti
profesionistii dati afara din Interne sau trecuti in rezerva la 45 de ani din MApN,
fara drepturi, continua sa fie distruse, obiectivele militare si strategice
fiind pazite si pe mai departe, contra unor sume infinit mai mari, de
formatiunile paramilitare ale Basescului. Tot ceea ce ni se ofera sunt apeluri
la calm, promisiuni si “comisii” care sa rezolve situatia la “Pastele cailor”
Avantaj ei, deoarece, potrivit evidentelor tinute la zi si la Interne si la Armata
si tradate pentru MApN de madam Lupu, parasim “pe cale naturala sistemul cate
250/luna”. Luandu-i in calcul si pe rezervistii SRI si MAI rezulta ca aducem
mari economii la buget, disparand cate 5-6.000 pe an, ceea ce inseamna ca si
noul Guvern va miza pe aceasta singura “industrie”, benefica pentru buget.
In aceasta situatie, dupa prezentarea in rezumat a
bataliei pe care o ducem de doi ani si jumatate va rog sa reflectati asupra
solutiilor pe care le avem si care sunt trei la numar.
Rezumat
al actiunilor noastre:
1. FMI
a dat ordinul rejectarii noastre din sistemul militar si transformarii noastre
in civili pentru a se putea aplica, dupa excluderea noastra din categoria
rezervistilor, Legea sistemului unic de
salarizare. Pentru a ni se taia legatura cu functiile militare si a fi
transformati in civili, dependenti de ajutoare sociale, am fost atacati mediatic,
insultati, toate categoriile socio-profesionale urmand a ne trata ca pe raiosi
(“nesimtitii cu pensii nesimtite de 20 de milioane”). Se viza transformarea
noastra in asistati social cu un ajutor social reprezentand o reducere cu
18-69% a cuantumului anulatelor pensii militare de stat.
2. SCMD
a iesit in strada, a intentat mii de procese si operatiunea ilegala, anticonstitutionala
si retroactiva de “recalculare” a fost stopata la 28 sept 2010.
3. In
mod ilegal, MApN, MAI si SRI au continuat insa, pe sest, recalcularea,
rezultatul constituindu-l deciziile nule de drept primite de noi in dec. 2010 -
ian 2011, conform legilor votate de Roberta Anastase prin frauda parlamentara.
4. Am
fost insultati pana la 7 ian. 2011, cand ICCJ ne-a dat dreptate. Cei care ne-au
insultat, ne-au batjocorit si mintit au primit grade de general si
contraamiral.
5. Cu
7 ianuarie, au inventat ilegala “revizuire”, menita sa legitimeze deciziile de
recalculare, nule de drept. Au uitat ca suntem toti “nesimtiti” si au introdus
principiul discriminarii intre noi, pentru a ne distruge unitatea de actiune. Au
pretins ca fac “dreptate in sistem”. In fapt au acordat unora ajutoare sociale
sporite in cuantum, mult mai mici in realitate chiar si fata de prevederile
Legii 263/2010. Si infinit mai mici decat pensiile pe care le-ar fi primit prin
aplicarea Legii sistemului unic de salarizare. Mai mult, au profitat, balcanic,
de bulversare, facand prada in bugetele ministerelor, prin rasplatirea
frauduloasa a slugilor proprii. Procesul continua, de asta nimeni nu vrea sa
faca ordine in sistem si madam Lupu sau chestorul Chesnoiu se simt, din nou,
utili.
6. Vom
continua procesele in tara si in afara, in ciuda diversiunilor, pana in panzele
albe!
7. Pe
parcursul anului 2011, liderii USL au sustinut tot ceea ce am sustinut si
sustinem si noi. Intreaga societate civila, prin sindicatele si ONG-urile care
au semnat protocoale de colaborare cu SCMD, a actionat si a reusit cu mari
riscuri sa-i aduca la Putere.
Tinand
cont de situatia actuala, de conditionarea indeplinirii obiectivelor prevazute
in Contractul social de acordul FMI, ca si de amanarea rezolvarii celor mai
mici deziderate, prin recurgerea la solutia romaneasca a “comisiilor” care nu
duc nicaieri, ne aflam, stimati camarazi, in situatia de a lua o hotarare
decisiva, pentru noi si viitorul tarii, in acord cu aliatii nostri apartinand
celorlalte categorii socioprofesionale. Optiunile pe care le avem sunt
urmatoarele:
1.
Optiunea
“melcului”
Ne retragem in cochilie, facem frumos, dam onor
comandantului iubit si ne multumim cu ce avem, asteptand pana la calendele
grecesti, implinirea promisiunilor. Cu alte cuvinte, acceptam sa ramanem
civili, asistati social, cu “ajutoare sociale lunare de la stat”, pentru unii
drastic micsorate, pentru altii reprezentativ marite, dar tot ca ajutoare
sociale. Uitam ca am avut un contract cu statul, ca noi ne-am indeplinit
partea, iar guvernele anilor 2009-2012 au denuntat retroactive acest contract,
pretinzand ca am avut contributii pe care nu le-am avut si o istorie pe care nu
am trait-o. Ne facem ca nu vedem ce s-a intamplat cu ajutoarele sociale
datorate prin Legea Recunostintei, revolutionarilor. Statul a zis ca nu mai are
bani si le-a retras! Maine ni se poate intampla si noua, indiferent ca este
vorba de 7 lei sau de 7000 de lei. Aceasta pozitie ar duce la pastrarea
unitatii SCMD prin pastrarea alaturi de noi a celor automultumiti, care nu vor
sa inteleaga sau nu ii intereseaza care este statutul lor real si pentru care
cuvinte ca onoare, demnitate, libertate, patrie, natiune, misiune, etc. au alt
inteles decat cel dat de dictionare.
2.
Optiunea
“capra si varza” sau solutia de mijloc
Aceasta presupune sa ne orientam spre cei care mai inca
interese comune cu noi. Deci exclusiv spre alianta PNL-PC. Sa-i atragem atentia
lui Crin Antonescu, locomotive, astazi abandonata a USL, ca, daca nu va fi suspendat/demis Basescu vara
aceasta, ca sa avem in octombrie alegeri parlamentare si prezidentiale la un
loc, va ajunge presedintele Romaniei atunci cand ne vom recupera si noi
drepturile furate, adica la “Pastele cailor”. Sa semnam Contractual social doar
cu acesta alianta, promitand ca vom sustine exclusiv candidatii ei la alegerile
generale.
Sa facem un miting prin mobilizare generala, a
noastra si a tuturor aliatilor, sambata, 14 iulie (dupa terminarea
bacalaureatului, ca sa poata participa si profesorii care vor fi in vacanta), miting pe care il solicita multe dintre
filialele noastre déjà, dar si pensionarii civili, profesorii, revolutionarii,
minerii, ceferistii si lucratorii din sanatate. Va fi un miting in Piata
Victoriei, impotriva FMI si a regimului Basescu-Ponta. Poate asa se va trezi dl.
Ponta si, renuntand la pactizarea cu cei vinovati, prin initiative si vot, de
promovarea tuturor legilor antinationale (Oprea, Sirbu, Ontanu si gasca), va
face ceea ce a promis la mitingul din 1 Mai si va semna Contractul social. Riscul este major, deoarece am putea avea impotriva noastra,
gata de interventie, atat fortele paramilitare ale Basescului, cat si cele
oficiale la dispozitia Guvernului, plus tradatorii nostri si majoritatea latrailor media.
3.
Optiunea
ALTERNATIVA NATIONALA
Organizarea, prin mobilizare generala a noastra si a
aliatilor nostri a unui miting de protest in Piata Victoriei, sambata 14 iulie
a.c., la care sa anuntam incetarea “Starii de veghe”, proclamata la 1 Mai si reintrarea
in lupta a SCMD si CNSC, utilizand toate facilitatile democratiei de tip european,
pentru “Alternativa Nationala”
Pornita din Spania, la sfarsitul anilor 90, aceasta
idée inseamna sa oferim natiunii o alternativa la o intreaga clasa politica, majoritar
hoata, ticaloasa, corupta si tradatoare. Intrucat presedintii unora dintre
ONG-urile aliate noua, sunt si presedinti de partied “de buzunar”, vom putea arunca in alegerile
generale un astfel de partid, de pilda al d-lui Viorel Ringhilescu (cel care
contesta in justitie existenta legala a PDL si UNPR), a d-lui Petre Racanel sau
altul, si vom face toti alianta electorala cu respectivul partid. Punctele
Platformei Civice (programul votat in 7 oct. 2011) si ale Listei de obiective
propusa USL spre semnare in cadrul Contractului social ar deveni programul
miscarii “Alternativa Nationala”. Toate structurile CNSC ar lansa, alaturi de SCMD, apeluri catre intreaga
societate civila, sa ni se alature si sa voteze la generale candidatii
Alternativei Nationale. Acestia ar fi desemnati, in sfarsit, in mod democratic,
pe principiul: Cine are cel mai bun candidat (in sensul apreciat de populatie),
pentru Senat, la Motru? Sau la Targu
Lapusului? Sau la Pocreaca? …Rezervistii? Pensionarii? Minerii? Profesorii?
Revolutionarii? Etc. Acela va fi desemnat si sustinut de toata lumea. Am cere
pe dreptate sociala, pedepsirea coruptilor si vinovatilor de dezastrul tarii,
inclusiv confiscarea averilor obtinute prin spolierea statului si a populatiei.
Am alege din timp, din randul creierelor natiunii, oameni integri (déjà
cunoscuti de toata lumea) care au dovedit ca pot sa construiasca sau sa
reconstruiasca si acestia ar forma Guvernul. Un Alexandru Athanasiu, un Iustin
Capra, un Cojocaru Constantin, un Florian Colceag sau, ca finantist, un general
ca Nastase Constantin, nu mai vorbim de cati ministri adevarati ai Apararii,
Internelor sau directori ai serviciilor de Informatii si contrainformatii,
Interne si Externe, poate da SCMD-ul.
Cat priveste ceilalti ministri, expertii si consilierii autentici, ca si
programele reale de actiune, CNSC-ul poate acoperi toate ministerele. Aceasta
optiune insa atrage asupra noastra riscuri imense. Am avea impotriva nu numai
bandele regimului Basescu, intregul USL, intrega media, proprii nostril tradatori,
ci si, in ansamblu, serviciile de specialitate ale tuturor marilor puteri si
fortele de interventie ale marilor asasini economici mondiali. Aceasta este solutia
disperarii, care se impune in situatia in care se pune problema existentei
noastre ca stat si ca natiune. Adoptand-o, vom fi vanati ca iepurii, vom avea
“accident” dupa “accident”, dar, cata vreme ne vom misca strict in cadrul democratic
al noului limbaj de lemn european, avem o sansa. La urma urmei, orice Guvern
strain negociaza cu cel care are puterea si asigura linistea si ordinea. Aceluia
ii va cere sa cumpere alte zeci de F 16, alte fregate de aruncat la gunoi sau
sa-i cedeze (mascat sau nu) bogatiile subsolului. Interesul general ne impune
insa sa utilizam toate mijloacele de care dispunem inainte de a recurge la solutia
disperarii – declansarea luptei pentru preluarea puterii in stat de catre Societatea
civila, alungarea si pedepsirea (nu global ci individual) a celor care si-au batut joc de noi in
ultimii 22 de ani.
Rog sa se discute situatia in fiecare filiala si sa
ni se comunice optiunile membrilor pana la data de 30 iunie a.c.
Va informez ca, pe moment, continuam tratativele cu
PNL si PC, iar juristii nostri au participat la dialogul organizat de MApN pe
tema unei legi pe care noi am numit-o “Legea pensiilor militare de stat”. Am
cerut ca proiectul acesteia sa ni se puna la dispozitie pana miercuri, urmand
a fi transmis tuturor filialelor, astfel ca in trei saptamani (termen 05.07.2012) sa
poata fi completat, elaborat in forma finala si adoptat inainte de alegeri, prin
ordonanta de urgenta, nu lasat ani de zile la mila Parlamentului.
Nu voi raspunde decat prin fapte atacurilor media de
joasa calitate, declansate impotriva subsemnatului, reasigurandu-va totodata ca
asa cum nu m-ati vazut printre candidatii la locale, nu ma veti vedea nici printre
candidatii la generale.
Uniti, avand alaturi de noi toti desconsideratii
acestui popor, adica intreaga societate civila careia presedintele Traian Basescu
i-a retras atributul “de buna calitate”, vom invinge!
Honor et Patria! Vae victis!
PRESEDINTELE SCMD,
Col. (r) dr. Mircea DOGARU
5 iunie 2012
MESAJUL MINISTRULUI APARARII CU OCAZIA ZILEI REZERVISTULUI
Mesajul
ministrului Apararii Nationale, Corneliu Dobriţoiu, cu ocazia Zilei
rezervistului
Aş vrea să vă mulţumesc astăzi dumneavoastră, celor care v-aţi dedicat viaţa slujirii Patriei, care v-aţi ales nobila profesie de militar şi v-aţi onorat cu demnitate angajamentele asumate prin sacralitatea Jurământului militar, spunându-vă că Guvernul României a reparat un act nedrept care lovea atât în demnitatea dumneavoastră, cât şi în modul în care statul ar fi trebuit să vă recompenseze activitatea.
Spun asta nu doar din poziţia mea oficială de ministru al Apărării Naţionale, o demnitate onorantă dar, să recunoaştem, temporară, cât, mai ales, din calitatea mea de rezervist şi camarad al dumneavoastră, pentru tot restul vieţii.
Am reuşit, într-o primă etapă, printr-un memorandum aprobat de Guvern în şedinţa din 30 mai, să nu li se ia nici un leu celor cărora li s-a diminuat pensia ca urmare a aplicării prevederilor OUG nr. 1 din 2011. Aceştia nu numai că pierduseră prin recalculare, dar urma să li se ia, practic, şi din ceea ce primiseră în 2011. Acest Memorandum va urgenta aprobarea proiectului de lege aflat la Camera Deputaţilor, care urmează să-l dezbată în prima şedinţă de plen, ca şi cameră decizională.
Proiectul de lege care va fi propus spre adoptare prevede modificarea OUG nr. 1 din 2011 în sensul renunţării la recuperarea sumelor în cazul pensionarilor ale căror drepturi de pensie au fost diminuate în urma recalculării.
O a doua etapă a acestui demers urmăreşte ca, în condiţiile bugetare ale anului următor, să elimine toate discrepanţele cauzate în procesul de rectificare, aducând cuantumul pensiilor celor cărora le-au fost diminuate la nivelul celor din 2010.
Asistăm, în sfârşit, la un act reparatoriu pentru cei cărora le-au fost pe nedrept diminuate veniturile, iar în acelaşi timp îi asigurăm pe cei care, în urma recalculării, au beneficiat de pensii majorate, că, în baza principiului neretroactivităţii, un bun câştigat rămâne câştigat.
Ziua dumneavoastră, de fapt a noastră, ne găseşte astfel, cu voia lui Dumnezeu, în circumstanţe dătătoare de speranţe, după o perioadă grea pentru rezerviştii Armatei României. Fără a ne ancora în trecut, a venit vremea ca împreună să redăm demnitatea corpului de militari care, deşi formal s-au lăsat la vatră, în inima lor au rămas alături camarazilor activi, gata oricând să li se alăture dacă Ţara o va cere vreodată.
De aceea, consider nu doar o datorie ci şi o obligaţie să acţionez în perioada imediat următoare, cu întreaga mea energie şi cu toate mijloacele pe care le am la dispoziţie ca ministru şi om politic, pentru a repara toate nedreptăţile greu de înţeles şi imposibil de acceptat pe care le-aţi îndurat în domeniul recalculării pensiilor militare.
Vom acţiona, în paralel, pe linia redefinirii legislaţiei pensiilor militare, în spiritul tradiţional al pensiilor ocupaţionale, existent până acum în Armata României. În acest sens, vom institui un dialog serios, profesionist cu toate asociaţiile cadrelor în rezervă, fără discriminări, în cadrul unei comisii tripartite, alături de reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale şi ai Parlamentului.
Sunt încredinţat că expertiza dumneavoastră, a rezerviştilor, ne va ajuta să găsim cea mai bună soluţie pentru reintroducerea acestui sistem de care se bucură militarii din multe armate aliate, şi pe care l-aţi pierdut în mod nedrept, şi fac asta în numele obiectivului comun de recâştigare a demnităţii militarilor, de recâştigare a rolului, importanţei şi respectului de care s-au bucurat în societate, de-a lungul istoriei, ostaşii noştri.
Nu în ultimul rând, doresc să vă asigur că voi acţiona pentru ca nimeni să nu mai îndrăznească să încerce, prin subterfugii politice, să lovească în demnitatea şi onoarea corpului de cadre, prin avansări abuzive sau prin acţiuni de politizare a armatei.
Închei, asigurându-vă de toată preţuirea, prietenia şi respectul meu. Voi rămâne acelaşi partener serios al dumneavoastră, animat de dorinţa sinceră de a găsi soluţii pentru rezolvarea problemelor care vă frământă. După o viaţă în care aţi dăruit totul Armatei, ei bine, Armata vă datorează acest lucru. Voi veghea ca această obligaţie să fie pe deplin respectată.
La mulţi ani!
Corneliu
Dobriţoiu, ministrul Apărării Naţionale
APELUL MEMBRILOR SCMD - FILIALA SECTOR 6 CATRE TOTI MEMBRII SCMD
Intrunită
statutar ,in data de 28 mai 2012, Adunarea generala a SCMD Filiala sector 6
analizand situatia actuala a SCMD, A HOTARAT sa
supuna dezbaterii membrilor de sindicat din toata tara urmatorul APEL:
APELUL
MEMBRILOR SCMD - FILIALA SECTOR 6 CATRE TOTI MEMBRII SCMD
Solidari şi consecvenţi respectării
principiilor fundamentale ale organizării şi funcționării SCMD, stipulate în
statutul organizaţiei, ale respectului față de lege, unităţii de acțiune,
loialităţii și disciplinei sindicale, democrației, solidarităţii oștăşeşti,
onoarei și demnităţii militare, dar şi libertăţii de exprimare şi respectului
opiniilor,membrii Filialei Sector 6 Bucureşti a SCMD cheamă membrii de
sindicat din toată ţara la unitate şi continuitate în ceea ce priveşte lupta
noastră pentru apărarea drepturilor, libertăților, intereselor legale și
legitime ale tuturor categoriilor de militari.
Totuşi, considerăm că a venit momentul unei analize obiective şi responsabile
pentru identificarea tuturor elementelor care au contribuit atât la succesul
cât şi la eşecul unora dintre acţiunile sindicale. Cu siguranţă, eşecul unor
acţiuni sindicale declanşate la nivel naţional se poate explica şi prin lipsa
de unitate a mişcării sindicale la nivelul SCMD, precum şi prin promovarea unei
solidarităţi de tip declarativ, în detrimentul unei solidarităţi reale.
Dorinţa unora de a puncta la capitolul imagine, de a arăta că reprezintă
principalul sau poate unicul vector al mişcării sindicale nu face altceva decât
să slăbească unitatea mişcării sindicale, să slăbească încrederea în sindicat a
membrilor noştri, să conducă la neimplicarea in acţiunile organizate a tot mai
mulţi dintre aceştia.
Nimeni
nu deţine monopolul pe adevăr şi de aceea avem obligaţia de a armoniza
diferendele de opinie la masa de dialog si nu făcând un spectacol ieftin şi de
prost gust pentru presa partizană guvernului.
Nu
recunoaştem în aceste dispute personale vreo strategie ce vizează interesul
general. Fără îndoială este nevoie de diversitate de opinii şi in mişcarea
sindicală, pentru dezvoltarea democraţiei, iar mesajul care trebuie transmis
membrilor de sindicat trebuie să fie unul de acceptare a dialogului.
Dacă
nu cerem prea mult, vă cerem să ne înțelegeți, așa cum spune statutul SCMD,
astfel încât împreună să construim promovând interesele membrului de sindicat,
apărând drepturile acestuia, când acestea îi sunt încălcate, si să dezvoltăm o
relaţie de parteneriat între noi. Acesta ar trebui să fie scopul unui sindicat
si nu imaginea unuia sau altuia dintre lideri.
Este
timpul să acţionăm responsabil, unitar şi solidar. De aceea vă cerem în mod
imperativ ca, înainte de a mai ieși pe diverse pagini de Internet cu acuzaţii
de diverse feluri să căutaţi rezolvarea divergențelor prin dialog în interiorul
organizaţiei şi nu în public, să concepeți un plan comun de acţiune care să fie
aprobat de membrii de sindicat, să lăsați deoparte orgoliile şi interesele
personale, să stabiliţi exact ce şi cum veți comunica. Luaţi acest apel ca pe o
necesitate acută de a avea o baricada comună în lupta pentru drepturile
noastre, deoarece numai împreună putem fi mai puternici!
În
contextul actual, marcat de evoluţiile din ultimul timp atât la nivelul
sindicatului (interesul din ce în ce mai redus al membrilor faţă de apartenenţa
la această organizaţie) cât şi cele la nivelul politicului (venirea la putere a
fostei opoziţii, care a promis rezolvarea problemelor legate de pensiile militare)
apare imperios necesară o redefinire/transformare a SCMD.
O
astfel de transformare presupune ca SCMD să devină principala structură
sindicală care să fie gata să preia, pe cât posibil, atât rolul diferitelor
asociaţii ale cadrelor militare în rezervă şi retragere, cât şi acela de
apărător al intereselor cadrelor active. În acest sens SCMD va trebui să rămână
acea organizaţie care să nu funcţioneze sub patronajul nimănui, element care să
îi confere independenţa de ordin politic şi forţa necesară dialogului cu
forţele politice în susţinerea obiectivelor sale şi apărarea drepturilor
membrilor săi.
Această transformare va trebui să aibă la bază o viziune/strategie pe termen
mediu şi lung a organizaţiei. O astfel de strategie sindicală ar trebui să fie
un document de poziţie care, pornind de la identificarea elementelor esenţiale
ale identităţii membrilor de sindicat, să stabilească: interesele şi
obiectivele principale ale acestora pe termen lung; acţiunile prioritare de
natură a conduce către obiectivele respective, precum şi principiile care
fundamentează acele acţiuni; ameninţările şi riscurile (prezente sau viitoare)
de natură a afecta şansele de atingere a obiectivelor şi principalele metode de
neutralizare a acestora, corelate cu resursele la dispoziţie sau posibil de
mobilizat.
O
strategie sindicală a SCMD trebuie să fie expresia unei viziuni inspiratoare şi
integratoare, aptă, în consecinţă, să adune energiile membrilor de sindicat
(indiferent de apartenenţa acestora la un partid sau altul), făcându-i clară
destinaţia spre care se îndreaptă şi să faciliteze un consens transpartizan
asupra definiţiei unui destin comun şi a principalelor metode spre a-l construi
şi apăra.
Această strategie sindicală ar trebui să asigure în primul rând acţiunea
integrată şi concertată a tuturor structurilor de conducere şi a membrilor de
sindicat conform obiectivelor stabilite. Caracterul integrator este cu atât mai
important cu cât documentul va avea aprobarea Consiliului Naţional al Reprezentanţilor.
În al
doilea rând, strategia ar trebui să supună evaluarii publice intenţiile
sindicatului şi viziunea acestuia, lucru absolut obligatoriu într-o democratie
şi pentru o organizaţie care doreşte să aibă o relaţie de parteneriat cu toţi
partenerii de dialog social (Preşedinţie, Parlament, Guvern, partide politice,
alte sindicate, ONG-uri, etc.). Ca orice strategie de acest gen, ea trebuie să
fie legitimă şi prin obţinerea unui sprijin public adecvat, opinia publică, societatea
civilă, toţi partenerii de dialog trebuind să cunoască intenţiile SCMD.
Nu în
ultimul rând, strategia SCMD ar trebui să reprezinte o minimă formă de
transparenţă atât pentru posibilii noştri aliaţi (sindicate, ONG-uri,
asociaţii, etc) cât şi pentru puterea executivă din România. Transparenţa unui
astfel de document contribuie la cresterea încrederii, subliniind
comportamentul cooperant al sindicatului în cauza în materie de drepturi şi
libertăţi ale membrilor de sindicat.
În
acest sens adresăm apelul nostru către toate filialele în susţinerea
organizării cât mai curând posibil a unei reuniuni extraordinare a Consiliului
Naţional al Reprezentanţilor, care pe lângă strategia SCMD să ia în discuţie şi
alte probleme precum:
- Solutionarea disfuncţionalităţilor apărute la
nivelul conducerii centrale a SCMD:
o Alegerea unui nou secretar general,
funcţie cu o importanţă deosebită în ecuaţia conducerii centrale;
o Alegerea membrilor CD în mod statutar,
o Strategia SCMD privind alegerile generale
din noiembrie 2012;
o Soluţionarea neconcordanţelor dintre
prevederile ROF şi cele ale statutului cu privire la înfiinţarea şi
desfiinţarea filialelor: "Comitetul Director … infiinteaza, organizeaza si
dizolva filialele Sindicatului.” (ROF, Art. 17, lit. j).
- Modul de îndeplinire a hotărârilor anterioare
ale CNR:
o Organizarea departamentelor la nivelul
conducerii centrale pe baza propunerilor venite de la filiale şi validate prin
alegeri;
- Probleme economico-financiare:
o Elaborarea unor dispoziţii privind modul
de calcul şi acordarea avansurilor spre decontare către filiale;
o Elaborarea şi aprobarea de către CNR a
unor norme privind modalitatea de decontare a cheltuielilor de organizare şi
funcţionare atât la nivel central cât şi la nivel filială;
o Raportul comisiei de cenzori pe 2011 şi
modalitatea de redistribuire a sumelor obţinute din dobânzile depozitului
“overneight” precum şi a dobânzilor de la celelalte 5 depozite către filiale;
o Informarea filialelor despre bugetul de
venituri şi cheltuieli pe 2012, bilanţul contabil pe 2011 şi despre modul de
rezolvare a neregulilor de ordin financiar constatate la auditul din 2011,
respectiv modul de recuperare a daunelor financiare constatate;
Consiliul Naţional al Reprezentanţilor este singurul for de conducere care
poate stabili concret direcţia în care trebuie să meargă SCMD si care poate
hotărâ elementele definitorii ale viitorului SCMD.
Se
impune să demonstrăm SOLIDARITATE ŞI UNITATE deplină în acţiunile noastre prin
participarea la toate acţiunile SCMD si la cele la care ne angajăm cu
partenerii de acţiune, să fim verticali, demni, fermi şi să nu cedăm ispitelor.
Se
impune să nu uităm cine am fost si ce am facut pentru această ţară.
4 iunie 2012
STADIUL PROCESELOR
|
1.
|
NUMELE
SI PRENUMELE / NUMARUL DOSARULUI
|
NOUL NUMAR AL DOSARULUI
|
SOLUTIE/TERMEN
|
|
2.
|
ANDREIANA MARIA
Dosar
1085/104/2012
|
1342/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, având în
vedere cererea de amânare formulată de apărătorul reclamantei.
|
|
3.
|
ANGHEL
GHEORGHE
Dosar
1203/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului
reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare.
|
|
4.
|
ASAN
NICOLAE
Dosar
1342/104/2012
|
2340/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
5.
|
BAICEA FLORIN
Dosar
2122/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita
reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii
apărătorului lor.
|
|
6.
|
BALSANU
GRIGORE
Dosar
1089/104/2012,
|
|
21/05/2012155/1 c.pr.civSolutie: Dispune suspendarea cauzei în
temeiul art. 155 ind. 1 c.p.c. Cu recurs pe toată durata suspendării.
|
|
7.
|
BALTARETU
MARIUS IULIAN
Dosar
1203/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului
reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare
|
|
8.
|
BATAUS
CONSTANTIN
2955/104/2012
|
|
12.06.2012
|
|
9.
|
BIZDOACA
NICOLAE
Dosar
1342/104/2012
|
2337/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
10.
|
BIZU
GEORGE -MUGUREL
Dosar
1342/104/2012
|
2338/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
11.
|
BURCIOIU
DUMITRU
Dosar
1346/104/2012
|
1346/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
12.
|
CALOTA CONSTANTIN
Dosar
1342/104/2012
|
2336/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
13.
|
CHIRITA
NASTASE
Dosar
1346/104/2012
|
2344/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
14.
|
CHIROIU MARIN
Dosar
1342/104/2012
|
2334/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
15.
|
CIRSTEA C
MARIN
Dosar
1346/104/2012
|
2345/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
16.
|
CIRSTEA D
MARIN
Dosar
1346/104/2012
|
2346/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
17.
|
DATCU MARIN
Dosar
1342/104/2012
|
2333/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
18.
|
DINU
GHEORGHE
Dosar
1346/104/2012
|
2347/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
19.
|
DOGARU DUMITRU
Dosar
1342/104/2012
|
2332/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
20.
|
DONDEA
ROMEL COLI
Dosar
1342/104/2012
|
2331/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
21.
|
DRAGUT
GHEORGHE
Dosar
1342/104/2012
|
2330/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
22.
|
DRIGA DUMITRU
Dosar
2122/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita
reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii
apărătorului lor.
|
|
23.
|
FLOREA
GHEORGHE
Dosar
1346/104/2012
|
2350/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
24.
|
FLORESCU
VASILE
Dosar
1346/104/2012
|
2351/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
25.
|
GHEORGHE
EREMIA
Dosar
1342/104/2012
|
2329/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
26.
|
GOGU GHEORGHE
Dosar
2122/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita
reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii
apărătorului lor.
|
|
27.
|
IACOB
HARITON
Dosar
1346/104/2012
|
2348/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
28.
|
IAMANDEI-GOLEA
ILIE
Dosar
1346/104/2012
|
2349/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
29.
|
ILIESCU
FLORINA
Dosar
2121/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de
procedură cu pârâtele
|
|
30.
|
IONICA
VASILE
Dosar
1342/104/2012
|
2328/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
31.
|
JUMUGA
VALERICA
Dosar
2121/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de
procedură cu pârâtele
|
|
32.
|
LINTOIU
I. ION
Dosar
1342/104/2012
|
2327/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
33.
|
LUNGU
NECULAE
Dosar
1343/104/2012
|
|
Solutie: Amână cuza la data de 26 iunie 2012 pentru
când se vor cita pârâţii la adresa din întâmpinare.
|
|
34.
|
MANOLACHE
ION
Dosar
1203/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului
reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare.
|
|
35.
|
MICU
ION
Dosar
1346/104/2012
|
2352/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
36.
|
MIHAILESCU
ADRIAN
Dosar
1342/104/2012
|
2326/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
37.
|
MIHAILESCU
ADRIAN
Dosar
1088/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de
procedură cu pârâtele
|
|
38.
|
NEAMTU
DUMITRU
Dosar
1346/104/2012
|
2353/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
39.
|
NICOLAE
FLOREA
Dosar
1346/104/2012
|
2354/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
40.
|
NICOLITA
PROCOPIE
Dosar 2122/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 11sept.2012 pentru când se vor cita
reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada reprezentativităţii
apărătorului lor.
|
|
41.
|
NITESCU
GHEORGHE
Dosar
2121/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de procedură
cu pârâtele
|
|
42.
|
PETRICA
MIRCEA
Dosar
1346/104/2012
|
2355/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
43.
|
POMANA
ION
Dosar
1342/104/2012
|
2325/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
44.
|
POPESCU
DUMITRU
Dosar
1342/104/2012
|
2324/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
45.
|
PREDA
VICTOR
Dosar
1342/104/2012
|
2323/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
46.
|
RADUICA
MARIN
Dosar
1346/104/2012
|
2356/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
47.
|
ROSCA CONSTANTIN
Dosar
2122/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de
11 sept.2012 pentru când se
vor cita reclamanţii cu menţiunea de a depune la dosar dovada
reprezentativităţii apărătorului lor.
|
|
48.
|
ROSOGA
MARIUS
Dosar
1346/104/2012
|
2357/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
49.
|
SAMOILA
MARIAN
Dosar
1202/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului
reclamanţilor pentru alua cunoştinţă de întâmpinare.
|
|
50.
|
SANDA
DUMITRU
Dosar
1342/104/2012
|
2322/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
51.
|
SIRBU
TUDOR
Dosar
1346/104/2012
|
2343/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
52.
|
SPANU
FLOREA
Dosar
1342/104/2012
|
2321/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
53.
|
STANCU
CONSTANTIN
Dosar
1346/104/2012
|
2342/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
54.
|
STEFANESCU
VALERIAN
Dosar
1343/104/2012
|
|
Solutie: Amână cuza la data de 26 iunie 2012 pentru
când se vor cita pârâţii la adresa din întâmpinare.
|
|
55.
|
STERPU
EMILIAN
Dosar
1342/104/2012
|
2320/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
56.
|
STOICA GHEORGHE- MARIN
Dosar
1087/104/2012,
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28. 06. 2012 pentru a se cita
reclamantul cu menţiunea de a depune la dosar decizia iniţială de pensionare
sub sancţiunea suspendării prev. de art. 155 ind. 1 cpciv
|
|
57.
|
TOADER ALEXANDRU
Dosar
1091/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de
procedură cu pârâtele
|
|
58.
|
TONEA
DUMITRU
Dosar
1342/104/2012
|
2319/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
59.
|
TUTA
GIGEL VIRGIL
Dosar
1203/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 05.06.2012 la cererea apărătorului
reclamanţilor pentru a lua cunoştinţă de întâmpinare
|
|
60.
|
UDRESCU
GHEORGHE
Dosar
1346/104/2012
|
2341/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
|
61.
|
URDEA VASILE ADRIAN
Dosar
1086/104/2012
|
|
Solutie: Amână cauza la data de 28 august 2012 pentru lipsă de
procedură cu pârâtele
|
|
62.
|
VOICU
ILIE
Dosar
1342/104/2012
|
2318/104/2012
|
Solutie: Acordă termen de judecată la data de 20.06.2012, pentru a se
emite adresă.
|
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



