6 iulie 2011
In atentia tuturor membrilor SCMD si a celor interesati
Riposta SCMD in justitie, in Parlament si in media, din ultima luna, a alertat Puterea portocalie, care a inceput sa-si puna ministrii si tucalarii lor la lucru:
1. Esuand pe moment in incercarea de a sterge prin Constitutie sau prin recursul in favoarea legii hotararile de tribunal in favoarea noastra, domnul ministru Predoiu a apelat la metoda comunista a discutiei de la om la om, convocand judecatorii din judete. La sfarsitul saptamanii trecute a fost la Ploiesti si de trei ori in discursul domniei sale in fata judecatorilor prahoveni a lansat ideea ca nu le poate mari lefurile datorita cresterii pensiilor militarilor. Sugestia este foarte clara: sa nu mai dea verdicte in favoarea SCMD pentru ca din cauza noastra nu le cresc lefurile!...
2. De la ministrul Apararii Nationale a emanat decizia catre comandantii unitatilor, pentru a provoca ura cadrelor active impotriva rezervistilor, ca va fi imposibila alinierea salariala la NATO din 2012, datorita balastului reprezentat de pensionarii militari, din cauza carora bugetul statului a fost supraincarcat.
3. Dl. Mihai Iliescu ii prosteste pe ANCMRR-isti ca pe vremea fanariotilor: sa semneze tabele sa-si ceara singuri zbiltul, adica propria executie, sa le trimita sultanul mai devreme deciziile de revizuire, nu in noiembrie-decembrie, ca sa poata actiona in justitie si sa castige mai repede. Mai mult, din ianuarie vor avea de platit mai putin retroactiv. De ce? Fiindca s-au declarat de acord cu decapitarea si si-au cerut belirea pensiilor mai devreme decat prevedea OUG 1/2011. Grav e ca se gasesc indivizi care nu gandesc si executa (adica semneaza tabelele).
4. In urma atacurilor noastre pe ideea ca cei care trec in rezerva acum, la 50-55 de ani nu vor beneficia de pensie pana la 65 de ani - barbatii si 63 de ani - femeile, pentru ca sunt civili, dl. Igas, escamotand adevarul si anume ca prin abrogarea Legii 179/2004, politistii nu mai primesc gradul militar la pensionare, a avansat un proiect de OUG care stipuleaza si pentru functionarii publici (fosti militari din MAI) varsta de pensie la 60 de ani.
5. Daca sunteti atenti, veti constata ca s-a declansat ofensiva de anulare a hotararilor tribunalelor, de aplicare a revizuirii si regularizarii si asupra categoriilor socio-profesionale prevazute de HG 737, adica asupra colegilor nostri de suferinta, diplomati, parlamentari, piloti civili, grefieri, etc., care si-au pierdut, ca si noi, dreptul la proprietatea legitima, fiind discriminati prin Legea 119/2010.
Pe cei care gandesc ii asteptam in continuare alaturi de noi. Celorlalti…Dumnezeu sa le lumineze mintea si sa le indrume pasii!...
Honor et Patria! Vae victis!
PRESEDINTELE SCMD,
8 iunie 2011
COMUNICAT URGENT
Toti membrii de sindicat dar si cei care nu s-au inscris inca sunt asteptati de urgenta la sediul Filialei Slatina a SCMD cu deciziile emise in baza OUG1/2011, in copie zerox, indiferent daca s-a marit sau nu cuantumul pensiei.
In caz contrar exista riscul de a ramane cu pensiile diminuate pentru cei carora le-a scazut dar si fara gradul militar.
BIROUL OPERATIV al Filialei Slatina
1 iunie 2011
21 mai 2011
LA MUTI ANI !
Celor ce poarta numele sfintilor Imparati Constantin si Elena, Biroul Operativ al filialei le ureaza din suflet un calduros si sincer LA MULTI ANI !
17 mai 2011
PRECIZARI IMPORTANTE
1.Rugam membrii de sindicat apartinand Casei de pensii sectoriale SRI, sa se prezinte la sediu, pentru depunerea contestatiei privind gradul militar.Atragem atentia asupra asumarii riscului de depasire a termenului legal de 30 de zile.Deasemeni cei care doresc sa conteste cuantumul o pot face cat mai urgent.
2.Rugam membrii de sindicat care nu si- au achitat integral cotizatia pe anul 2011, sa faca urgent aceasta, intrucat la recursul ce va urma la Curtea de Apel, nu vor fi sustinuti decat acei membrii care au achitata cotizatia pe intregul an.
3.Facem un apel catre membrii de sindicat care nu au primit legitimatiile sa se prezinte la sediu, pentru a le ridica.
2.Rugam membrii de sindicat care nu si- au achitat integral cotizatia pe anul 2011, sa faca urgent aceasta, intrucat la recursul ce va urma la Curtea de Apel, nu vor fi sustinuti decat acei membrii care au achitata cotizatia pe intregul an.
3.Facem un apel catre membrii de sindicat care nu au primit legitimatiile sa se prezinte la sediu, pentru a le ridica.
5 mai 2011
DESPRE DOSARELE AFLATE PE ROL
Azi 05.05.2011 instanta a dispus amanarea cauzei pentru data de 19.05.2011, deoarece s-a depus intampinarera la primele doua si pentru lipsa de procedu la cel de-al treilea.
- 1887/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1078/104/2011-termen 05.05.2011
- 1889/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1074/104/2011-termen 05.05.2011
- 1888/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1079/104/2011-termen 05.05.2011
- 1887/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1078/104/2011-termen 05.05.2011
- 1889/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1074/104/2011-termen 05.05.2011
- 1888/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1079/104/2011-termen 05.05.2011
3 mai 2011
DESPRE DOSARELE AFLATE PE ROL
Filiala noastra a depus la Tribunalul Olt contestatiile deciziilor de pensionare ( pasul 1B ). Acestea au fost grupate in urmatoarele dosare:
- 1882/104/2011-MApN
- 1884/104/2011-MApN
- 1885/104/2011- MAI
- 1887/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1078/104/2011-termen 05.05.2011
- 1888/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1079/104/2011-termen 05.05.2011
- 1889/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1074/104/2011-termen 05.05.2011
Primele trei au avut termen azi 03.05.2011, cand instanta a dispus amanarea cauzei pentru data de 17.05.2011, pentru lipsa de procedura la primele doua si pentru ca s-a depus intampinare la cea de-a treia.
- 1882/104/2011-MApN
- 1884/104/2011-MApN
- 1885/104/2011- MAI
- 1887/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1078/104/2011-termen 05.05.2011
- 1888/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1079/104/2011-termen 05.05.2011
- 1889/104/2011-partile sunt cele din dosarul 1074/104/2011-termen 05.05.2011
Primele trei au avut termen azi 03.05.2011, cand instanta a dispus amanarea cauzei pentru data de 17.05.2011, pentru lipsa de procedura la primele doua si pentru ca s-a depus intampinare la cea de-a treia.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)










